Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde izlenen prematüre bebeklerde retinopati gelişimi için risk faktörlerinin belirlenmesi
Determination of risk factors for retinopathy development in premature newborns in newborn intensive care unit
- Tez No: 474046
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
AMAÇ Prematüre retinopatisinin (ROP) ve tedavi gerektiren ROP'un sıklığını ve risk faktörlerini incelemek. GEREÇ – YÖNTEMLER Ocak 2012'den Aralık 2015'e kadar Süleyman Demirel Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde ROP muaynesi yapılan gestasyonel haftası (GH) ≤32 hafta ve / veya doğum ağırlığı (DA) ≤1.500 gram olan 166 preterm yenidoğanın tıbbi kayıtları geriye dönük olarak incelendi. Çalışmaya dahil edilme kriterlerine göre 166 yenidoğanın 101'i çalışmaya alındı. Anneye ve yenidoğana ait değişkenler, hem ROP hem de tedavi gerektiren ROP açısından tek değişkenli ve çok değişkenli regresyon analizleri kullanılarak analiz edildi. BULGULAR Yüz bir preterm bebek için, ROP insidansı %39,6, tedavi gerektiren ROP için %18,8 idi. Tek değişkenli analizde ROP gelişimi için 13 risk faktörü belirlendi: Erken membran rüptürü - koriyoamniyonit; düşük DA; düşük GH; neonatal resüsitasyon; nekrotizan enterokolit (NEK); bronkopulmoner displazi (BDP); uzamış mekanik ventilasyon (MV); eritrosit ransfüzyonu; sürfaktan kullanımı; antiepileptik ilaç kullanımı; uzun süreli antibiyotik kullanımı; parenteral beslenme ve sepsisin uzaması. Çok değişkenli analizde, eritrosit transfüzyonu ve uzamış MV, ROP gelişiminin bağımsız risk faktörleri idi. Öte yandan, tek değişkenli analizde tedavi gerektiren ROP ile yedi risk faktörü ilişkilendirildi; bunlar: Gebelik hipertansiyonu; düşük GH; NEK; BPD; uzamış MV; eritrosit transfüzyonu; doğumdan sonraki 24 saat içinde ölçülen hematokrit düzeyi. Çok değişkenli analizde, tedavi gerektiren ROP için BPD bağımsız bir risk faktörü olarak belirlenmiştir. SONUÇ ROP ve tedavi gerektiren ROP insidansı ve risk faktörleri literatüre benzer bulundu. Evrensel ROP tarama programı, erken ROP tanısı için, uygun tedavi yöntemlerini seçmek için ve ROP sekellerini azaltmak için sıkı bir şekilde uygulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE To investigate the incidence and risk factors of retinopathy of prematurity (ROP) and ROP requiring treatment. METHOD - MATERIALS Medical records of 166 preterm neonates with gestational age (GA) ≤32 weeks and/or birth weight (BW) ≤1.500 grams screened for ROP from January 2012 to December 2015 at Neonatal Intensive Care Unit of Süleyman Demirel University, Department of Pediatrics, was analyzed retrospectively. One hundred and one of 166 neonates were included into the study as per the inclusion criteria. Maternal and neonatal covariates were analyzed using univariate and multivariate regression analyses for both ROP and ROP requiring treatment. RESULTS The incidence of ROP was 39,6% and 18,8% for ROP requiring treatment of 101 preterm infants. On univariate analysis, 13 risk factors were identified for ROP development including: premature rupture of membranes – chorioamnionitis; lighter BW; lower GA; neonatal resuscitation; necrotizing enterocolitis (NEC); bronchopulmonary dysplasia (BDP); prolonged mechanical ventilation (MV); blood transfusion; surfactant usage; antiepileptic drugs usage; prolonged antibiotics usage; prolonged total parenteral nutrition and sepsis. On multivariate analysis, blood transfusion and prolonged MV were indepented risk factors of ROP development. On the other hand, seven risk factors were associated with ROP requiring treatment in univariate analysis, including: gestational hypertension; lower GA; NEC; BPD; prolonged MV; blood transfusion; hematocrit level measured within 24 hours after birth. On multivariate analysis, BPD indepented risk factor for ROP requiring treatment. CONCLUSION The incidence of ROP and ROP requiring treatment and the risk factors were found to be similar to the literature. Universal ROP screening program has to applied strictly for early ROP diagnosis, choosing suitable treatments modality and decreasing ROP sequels.