Sistemik hiperlipideminin tendon üzerine etkisinin shear wave elastografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of systemic hyperlipidemia on tendon by shear wave elastography
  1. Tez No: 600209
  2. Yazar: ŞERİFE ŞEYMA TORĞUTALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEZA KORKUSUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Son yıllarda yapılan çalışmalar, artmış adiposite ve hiperlipideminin tendon patolojisine neden olabileceğini göstermektedir. Bu çalışmanın amacı, sistemik hiperlipideminin patellar tendon sertliği üzerine etkisinin shear wave elastografi (SWE) ile değerlendirilmesidir. Çalışmaya 51 katılımcı (19 kadın, 32 erkek) dahil edildi. Katılımcıların cinsiyet, yaş, kan grubu, boy, kilo, vücut kitle indeksi (VKİ), vücut kompozisyon analizi, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi skorlarını içeren demografik verileri ile kan lipid değerleri kaydedildi. Katılımcılar kanlarındaki düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) değerlerine göre çalışma grubu (hiperlipidemisi olanlar, n=24) ve kontrol grubu (hiperlipidemisi olmayanlar, n=27) olarak ikiye ayrıldı. Katılımcıların patellar tendon ve rektus femoris kas kalınlıkları B-mod sonografi, patellar tendon ve rektus femoris kas shear wave hızları (SWH) ise SWE ile ölçüldü. Kontrol grubuna kıyasla hiperlipidemisi olan kişiler daha yaşlı (sırası ile 27.9 ± 7.6 ve 35.2 ± 10.9, p=0.006) bulunurken; diğer demografik özellikler, patellar tendon ve rektus femoris kas kalınlıkları ile rektus femoris SWH açısından iki grup arasında anlamlı fark saptanmadı. Patellar tendon SWH kontrol grubunda 5.02 ± 0.78 m/sn, hiperlipidemi grubunda 5.98 ± 1.19 m/sn, olup, iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı (p=0.001). Patellar tendon SWH, normal kilolu kişilere göre aşırı kilolu-obez kişilerde daha yüksek bulundu (sırası ile 5.18 ± 0.94 m/sn, 5.79 ± 1.19 m/sn, p=0.042). Yapılan korelasyon analizinde patellar tendon SWH ile LDL arasında pozitif orta düzeyde istatistiksel olarak anlamlı korelasyon (r=0.432, p=0.002) saptandı. Patellar tendon SWH'nin bağımsız belirleyicilerinin değerlendirildiği çoklu doğrusal regresyon analizinde, yalnızca LDL patellar tendon SWH'nin bağımsız belirleyicisi olarak tespit edildi (p=0.007, CI: 0.005–0.028). Sonuç olarak; bu çalışmada sistemik hiperlipidemi ve VKİ'nin patellar tendon mekanik özellikleri üzerine etkileri aynı anda, yeni bir teknik olan SWE ile değerlendirildi. Kan LDL seviyesinin VKİ'den bağımsız olarak patellar tendon sertliğinde artışa sebep olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
Recent studies have shown that increased adiposity and hyperlipidemia may cause tendon pathology. The aim of this study was to evaluate the effect of systemic hyperlipidemia on the patellar tendon stiffness by shear wave elastography (SWE). A total of 51 participants (19 female, 32 male) were included in this study. Data including gender, age, blood group, height, weight, body mass index (BMI), body composition, International Physical Activity Questionnaire scores, and blood lipid values of the participants were recorded. Participants were divided into two groups according to their low-density lipoprotein (LDL) levels as study group (hyperlipidemia, n=24) and control group (non-hyperlipidemia, n=27). The patellar tendon and rectus femoris muscle thicknesses were measured by B-mode sonography, and patellar tendon and rectus femoris muscle shear wave velocities (SWV) were measured by SWE. Compared to the control group, participants with hyperlipidemia were older (27.9 ± 7.6 and 35.2 ± 10.9, respectively, p=0.006), whereas there was no significant difference between the two groups in terms of other demographic characteristics. Patellar tendon SWV was 5.02 ± 0.78 m/sec in the control group and 5.98 ± 1.19 m/sec in the hyperlipidemia group, and the difference was statistically significant (p=0.001). Patellar tendon SWV was found to be higher in overweight-obese subjects compared to normal-weight subjects (5.79 ± 1.19 m/sec, 5.18 ± 0.94 m/sec, respectively, p=0.042).