Tek planlı ve biplanar medial açık kama tibia proksimal osteotomisinin patella yüksekliği, tibia posterior eğimi, patellar tendon uzunluk, kalınlık ve elastisitesi üzerine etkileri
Effects of monoplanar and biplanar medial open-wedge proximal tibial osteotomy on patellar height, posterior tibial slope, patellar tendon length, thickness, and elasticity
- Tez No: 900238
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÖKHAN BİLGİLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmanın amacı yüksek tibial osteotomide kullanılan monoplanar ve biplanar osteotomi tekniklerinin patellar tendon esnekliği ile patellar tendon kalınlık ve uzunluğu, patella yüksekliği, posterior tibial eğim üzerine olan etkilerini incelemek ve birbirine olan üstünlüklerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Hastanemiz polikliniğine başvuran 30-65 yaş arası uygun endikasyonu bulunan hastalara prospektif randomize şekilde monoplanar veya biplanar medial açık kama yüksek tibial osteotomi uygulandı. Hastaların takiplerinde ayakta basarak diz grafileri ve bacak uzunluk grafileri çekildi. Deneyimli bir radyolog tarafından ultrasonografi ile patellar tendon uzunluk ve kalınlık, 'shear wave' elastografi ile elastikiyeti ölçüldü. Bu tetkikler ameliyat sonrası 3. ay ve 1. yılda tekrarlandı. İki farklı osteotomi tekniğine ait veriler karşılaştırıldı. Bulgular: On sekiz monoplanar 18 biplanar medial açık kama yüksek tibial osteotomisi uyguladığımız 36 hasta çalışmaya dahil edildi. Her iki grupta da osteotomi tipine göre patellar tendon 'shear wave' elastisite, kalınlık ve uzunluk değerlerinde istsatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: The aim of this study is to examine the effects of monoplanar and biplanar osteotomy techniques used in high tibial osteotomy on patellar tendon elasticity, patellar tendon thickness and length, patellar height, and posterior tibial slope, and to investigate their relative superiority. Materials and Methods: Prospectively randomized monoplanar or biplanar medial open-wedge high tibial osteotomy was performed on patients aged 30 to 65, who presented to our hospital's outpatient clinic and met the appropriate indications. During follow-up, standing knee radiographs and leg length radiographs were obtained. Patellar tendon length and thickness were measured by an experienced radiologist using ultrasonography, and elasticity was assessed using shear wave elastography. These assessments were repeated at the 3rd month and 1st year postoperatively. The data from the two different osteotomy techniques were compared. Results: Thirty-six patients, comprising 18 monoplanar and 18 biplanar medial open-wedge high tibial osteotomies, were included in the study. No statistically significant differences were found in patellar tendon 'shear wave' elasticity, thickness, and length values between the two osteotomy types in either group (p>0.05).