Floor response spectrum development for structural systems
Yapısal sistemler için kat tepki spektrumu çıkarılması
- Tez No: 47407
- Danışmanlar: PROF.DR. POLAT GÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
oz YAPISAL SİSTEMLER İÇİN KAT TEPKİ SPEKTRUMU ÇIKARILMASI YAMAN, İsmail Özgür Yüksek Lisans Tezi, İnşaat Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Polat GÜLKAN HAZİRAN 1995, 88 sayfa Bu çalışmada, önemli tali sistemlerin dinamik analizinde kullanılan kat tepki spektrumu tanımlandı. Bazı örnek yapısal sistemlerin kat tepki spektrumları bir karşılaştırma yapabilmek için iki farklı metodla elde edildi. İlk metod sistemin modal dinamik analizine dayanan bir metoddur. İkinci metod ise sistemin sayısal integrasyonuna dayanmaktadır. Bu çalışmalarda bu tür sistemlerin bazı önemli karakteristiklerine de yer verildi. Tali titreşim sistemlerinin doğru olarak değerlendirilmesi için frekans örtüşmesinin hesaba katılması gerektiği sonucuna varılmıştır. Anahtar Kelimeler : Deprem Tepki Spektrumu, Kat Tepki Spektrumu, Ekipman Tepkisi, Primer-Tali Sistemler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT FLOOR RESPONSE SPECTRUM DEVELOPMENT FOR STRUCTURAL SYSTEMS YAMAN, îsmail Özgür M. S., Department of Civil Engineering Supervisor: Prof. Dr. Polat GÜLKAN JULY 1995, 88 pages In this study, the floor response spectrum which is used in dynamic analysis of important secondary systems is described. The floor response spectra of some example structures are obtained by two different methods for comparison. The first one is based on the modal dynamic analysis of the complete system. The second one is based on the time-history analysis of the corresponding full system. Some important dynamic characteristics of complex systems such as tuning, interaction and non-classical damping are also included in the analysis. It is concluded that tuning must be taken into account for proper assesment of secondary vibrating systems. Keywords : Earthquake Response Spectrum, Floor Response Spectrum, Equipment Response, Primary-Secondary Systems. Ill