Computer aided analysis and design of distributed amplifiers at microwave frequencies
- Tez No: 12829
- Danışmanlar: PROF.DR. CANAN TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET DA?ITILMIŞ YÜKSELTİ CtLERÎN MİKRODALGA FREKANSLARINDA BİLGİSAYAR DESTEKLİ ANALİZİ VE TASARIMI 0ZZA1M, Cengiz Elektrik ve Elektronik Müh. Yüksek Lisans Tezi Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Canan TOKER Şubat 1991, 119 Sayfa Bu çalışmada, dağıtılmış yükselticiler için aktif ve pasif elemanların küçük uyarılı mikrodalga saçınım parametreleri kullanılarak bir bilgisayar destekli analiz ve tasarım metodu geliştirilmiştir. Dağıtılmış yükselticilerin, aktif elemanların parametrelerine bağımlı olarak performansını incelemek için, aktif elemanların saçınım parametre verileri ve konvansiyonel basitleştirilmiş bir eşdeğer devresi kullanılması yoluyla bir MESFET modellemesi yapılmıştır. Dağıtılmış yükselticilerin çalışma prensipleri analitik yaklaşımlar ile açıklanmış ve parametrelerin frekans tepkesine olan etkisi incelenmiştir. vDağıtılmış yükselticilerin tüm saçınım parametreleri alt devre büyütme metodu uygulanarak aktif ve pasif elemanların farklı frekanslarda verilen saçınım parametrelerinin kullanılmasıyla elde edilmiştir. Yükselticilerin spesifik kazanç ve minimum dalgacık vermesi için kısıtlamalı bir optimizasyon programı geliştirilmiştir. Toplu elemanlarla optimize edilen yükselticiler ayrıca iletim hatlarıyla tasarlanmıştır. Ortaya çıkan sonuçların küçük değişikliklerle pratikte de uygulanabileceği önerilmiştir. Anahtar Sözcükler : Bilgisayar destekli tasarım, saçınım parametreleri, dağıtılmış yükselticiler, MESFET, altdevre büyütme metodu, kısıtlamalı optimizasyon, toplu elemanlar ve iletim hattı elemanları. Bilim kodu : 609.04.01 VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPUTER AI DED ANALYST S AND DESI GN OF DI STRI BUTED AMPLI FI ERS AT MI CROW AVE FREQUENCI ES OZZAIM, Cengiz M. Sc. In Electrical and Electronics Eng. Supervisor : Prof. Dr. Canan TOKER February 1991, 119 pages In this study, a computer aided analysis and design method for distributed amplifiers is developed using small-signal microwave scattering parameters of active devices and passive components. A MESFET modeling routine is performed using small-signal microwave S-parameter data and a conventional simplified circuit of the active device for examining general trends of microwave performance of distributed amplifier structure as functions of active device parameters. The operation mechanism of distributed amplifiers is explained by analytical approaches. The influence of parameters on the frequency response are examined. IllTotal S-parameters of distributed amplifiers are obtained by subnetwork growth methodology utilizing S-parameters of active devices and passive components given at some discrete frequencies. The exact performance and characteristics of lumped element distributed amplifiers are examined. A constrained optimization program is developed to optimize the amplifiers for some specific gains and minimum ripples. The optimization procedure is achieved by adjusting directly the frequency response curves which are the total S- parameters of the network. The lumped element optimized amplifiers are then replaced with transmission line elements. It is proposed that the computed results can be implemented in practice with slight modifications. Key Words s Computer Aided Design, S-parameters, Distributed Amplifiers, MESFET, Subnetwork Growth Method, Constrained Optimization, lumped elements, transmission line elements. Science Code : 609.04.01 IV