Egzoz gazı ile çalışan absorpsiyonlu soğutma sisteminin frigorifik kasalı taşıtlarda kullanımı
Use of absorption refrigeration system working with exhaust gas with frigorific pastic vehicles
- Tez No: 474099
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN SİMAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Özellikle toplu yaşamın sürdüğü kentlerde insanların ihtiyaç duydukları besin maddelerini standartlara uygun olarak sağlamak önemli bir sorundur. Bu sorun, besin maddelerini düşük sıcaklıkta saklamakla ve yine düşük sıcaklıkta tüketim yerlerine taşımakla çözülebilir. Gıda ve gıda ham maddelerinin soğukta saklanmaları veya düşük sıcaklıkta dondurulması işlemleri 20. yüzyıl başlarında; ticari olarak frigorifik araçlarla düşük sıcaklıklarda taşınması ise 20. yüzyılın ikinci yarısından sonra başlamıştır. Öte yandan düşük sıcaklık derecelerinde soğutma, gıda maddeleri üzerinde biyokimyasal ve mikrobiyolojik faaliyet hızlarını önemli ölçüde azaltarak gıdaların uzun süre sağlıklı olarak saklanmalarını sağlayacaktır. Gıda ürünlerinin sağlıklı ve ekonomik değerlerini yitirmeksizin üretim yerlerinden tüketim merkezlerine ulaştırılmasında da düşük sıcaklıklarda soğuk taşımacılık en iyi çözümdür. Bu amaçla soğuk taşımada kullanılan frigorifik araçlar geliştirilmiştir. Gıda maddelerinin sağlıklı ve ekonomik taşınması üzerine yapılan çalışmalar, gelişen teknolojiye paralel olarak sürekli gelişme göstermektedir. Hem frigorifik kasaların konstrüksiyon ve izolasyon yapılarında hem de soğutma sisteminde kullanılan devre elemanlarının tasarımında daha iyi çözümler geliştirilmiştir. Bu da soğuk taşımacılığın daha ekonomik, sağlıklı ve güvenli yapılmasını sağlamıştır. Özellikle araç motorundan tahrikli açık tip soğutma kompresörleri, motor devrine bağlı ani yük şartlarına maruz kalmakta ve sık sık arızalanmaktaydı. Bugün bu sorun önemli ölçüde giderilmiştir. Mekanik buhar sıkıştırmalı soğutma sistemlerinde kullanılan çalışma akışkanlarının ozon tabakasına zararlı etkileri ve günümüzde yaşanan gereken enerjinin olmaması nedeniyle absorbsiyonlu sistemler büyük önem kazanmıştır. Enerji maliyetlerinin artması ile önem kazanan absorbsiyonlu soğutma sistemlerinde kullanılan atık ısılar maliyeti düşürür. Bu çalışmada, frigorifik araçlarda var olan egzozdan çıkan atık ısının kullanılması ve değerlendirilmesi için Absorbsiyonlu Soğutma Sisteminin kullanılabilirliği incelenmiştir. Çalışma kapsamında, frigorifik kasalı bir aracın soğutma sistemi incelenmiştir. Bu değerlerden faydalanarak, soğutma kapasitesine uygun absorbsiyonlu sisteminin kullanılacağı sistem için yapılacak olan kaynatıcının dizaynı ve kullanılacak boru sayıları hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The people take the nutrients they need, especially in urban public life is an important issue to ensure the compliance with the standards. This problem must keep nutrients at a low temperature and low temperature also can be resolved to move to the consumption place. Food and food cold storage or processing of raw materials at low temperatures freezing in the early 20th century; The transport at low temperatures with commercial refrigerated vehicles began after the second half of the 20th century. on the other hand, low temperature refrigeration, food will provide the biochemical and microbiological activity rates significantly reducing the long-term storage of food as healthy. and economic value of healthy food products for the transportation to the place of consumption without losing production centers in refrigerated transport is the best solution at low temperatures. For this purpose, refrigerated vehicles used in cold transport is developed. Studies on healthy and economical transport of foodstuffs, consistently developed in parallel with the developing technology. Both in the construction and insulation structure refrigerated circuit components used in the design of the cooling system has been improved with better solutions. This refrigerated transport more economical, providing a healthy and safe making. In particular, the vehicle engine driven open cooling compressors, exposed to sudden load conditions dependent on engine speed and was often fails. Today, this problem has been substantially eliminated. Due to mechanical vapor compression studies harmful effects on the ozone layer of the fluid used in the cooling system and the lack of energy absorption systems must face today has gained importance. The waste heat used in the absorption cooling system has gained importance with the increase in energy costs, reducing costs. In this study, the use of waste heat from the exhaust existing in refrigerated vehicles to assess the availability and absorption of the cooling system was investigated. In the study, it was examined refrigerated cased a vehicle's cooling system. The advantage of the value, which will be held for the design of the boiler system to use the proper absorption system cooling capacity and the number of pipes to be used are calculated.