Navier-stokes analysis of low aspect ratio rectangular flat wings in compressible flow fields
Kısa açıklık oranlı dikdörtgen planformlu düz kanadın sıkıştırılabilir akış içerisinde navier-stokes analizi
  1. Tez No: 47412
  2. Yazar: FİGEN LAÇİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET Ş. KAVSAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uçak Mühendisliği, Aircraft Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
oz KISA AÇIKLIK ORANLI DİKDÖRTGEN PLANFORMLU DÜZ KANATIN SnaŞTIRDLABİLİR AKIŞ İÇERİSİNDE NAVIER-STOKES ANALİZİ Laçin, Figen Yüksek Lisans, Havacılık Mühendisliği Bölümü Tez yöneticisi: Doç. Dr.Mehmet Ş. Kavsaoğlu Eylül 1995, 117 Sayfa Bu çalışmada küçük açıklık oranlı (AR=1) ve keskin kenarlı, dikdörtgen planformlu, düz levha profili kanatlar, sesaltı ve sıkışabilir akım içerisinde incelendi. Üç boyutlu Reynolds ortalamalı, ince tabaka sıkıştırılabilir Navier-Stokes denklemleri çözüldü. 107.000 noktalık tek blok çözüm ağı kullanıldı. LU-ADI ayrıştırmalı sonlu farklı LANS3D algoritması kullanıldı. Algoritma içerisinde Baldwin-Lomax türbülans modeli kullanıldı. Farklı akım durumları için kanat üzerinde basınç dağılımı ve yüzey akım çizgileri incelendi. İki farklı Mach sayısı için -2 ile 42 derece arasında, kanat için normal kuvvet-hücüm açısı eğrileri çıkarıldı. Sonuçlar deneysel çalışmalarla karşılaştırıldı. Sonuç olarak, yan kenarlarda oluşan girdaplar yeterli sayılabilecek şekilde hesaplanırken, hücum kenarı ayrılma baloncuğunun hassas olarak hesaplanamadığı görüldü. Bu durumun düzeltilmesi için daha sık çözüm ağı kullanılması, ince tabaka yerine, tam Navier Stokes denklemlerinin çözülmesi ve daha uygun türbülans modeli kullanılması gibi ek çalışmaların yapılması gerekliliği görüldü. Anahtar kelimeler : Navier Stokes Eşitlikleri, LU-ADI Metod, Sonlu Farklar Metodu, Yan Burgacı, Hücum Kenan Burgacı iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT NA VEER-STOKES ANALYSIS OF LOW ASPECT RATIO RECTANGULAR FLAT WINGS IN COMPRESSIBLE FLOW FIELDS Laçin, Figen M.Sc, Department of Aeronautical Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Mehmet Ş. Kavsaoğlu September 1995, 117 Pages Flow field of a low aspect ratio (AR=1), sharp edge rectangular flat plate wing placed in subsonic compressible flow was analyzed by the solution of three dimensional, thin layer compressible, Navier-Stokes equations. A single block grid of about 107 000 points was generated. A finite difference solution algorithm (LANS3D) with LU-ADI decomposition was used and Baldwin-Lomax turbulence model was applied. Problem was solved for different flow cases to obtain pressure distrubutions and surface streamlines. Surface streamlines are compared with incompressible and compressible oil flow visualization. For two Mach numbers, normal force-angle of attack (a.o.a) curves are obtained for the wing between -2 and 42 degrees. Results are compared with experimental data. As a result, it was seen that although side vortices are captured sufficiently enough, the leading edge bubble can not be obtained accurately. In order to improve the solution, full Navier-Stokes equations can be solved instead of Thin Layer Navier-Stokes equations, different turbulence modeling together with refined grid should be used. Keywords : Navier-Stokes Equations, LU-ADI Method, Finite Difference Method, Side Vortices, Leading Edge Vortices. m