Kuvvetli nonlineer dinamik problemlerinin perturbasyon yöntemleri ile çözümleri
Solutions of strong nonlinear dynamics problems using perturbation methods
- Tez No: 474134
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MUSTAFA MEHMET FATİH KARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada kuvvetli nonlineer sistemler için de geçerli çözümler veren MSLP yöntemi nonlineer dinamik problemlerine uygulanacaktır. Bu yeni yöntem çok zaman ölçekli yöntem ve Lindstedt Poincare tekniğinin birleştirilmesi esasına dayanmaktadır. Lindstedt Poincare tekniğinde bazı dönüşümler ve açılım tercihleri yapılarak kuvvetli nonlineer sistemlerde geçerli olan çözümler elde edilmiştir. Ancak Lindstedt Poincare tekniği sabit genlikli problemlerde işe yaramaktadır. Genliğin zamanla değiştiği problemlerde kuvvetli nonlineer sistemlere ait perturbasyon çözümleri elde edilememiştir. Bu yöntem ile çok zaman ölçekli yöntemde bazı iyileştirmeler yapılarak hem sabit genlik hem de değişken genlik durumlarında geçerli olabilecek fiziksel çözümler üretilmiştir. MSLP yöntemi ilk olarak adi diferansiyel denklemlere daha sonra kısmi diferansiyel denklemlere uygulanmıştır. Aynı denklemlere çok zaman ölçekli yöntem uygulanmış ve bu çözüm yöntemleri sayısal çözümler ile karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırma Wolfram Mathematica ve MATLAB paket programları kullanılarak yapılmıştır. Kuvvetli nonlineer sistemler için MSLP yönteminin sayısal çözümlerle uyum içinde olduğu sonucuna ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
In this work, MSLP method which is valid for strong nonlinear systems will be applied to nonlinear dynamic problems. The new method is an combination of Method of Multiple Scales and Lindstedt-Poincare Method. In Lindstedt Poincare technique, some transformations and straightforward expansions are made and the solutions valid for strong nonlinear systems are obtained. However, the Lindstedt Poincare technique works for fixed-amplitude problems. The perturbation solutions of strong nonlinear systems for the systems that have variable amplitude are not be obtained. By making some improvements with the MSLP method in multiple scales method, Physical solutions have been produced which can be applied both in constant amplitude and in variable amplitude conditions. The MSLP method is first applied to ordinary differential equations and then to partial differential equations. Multiple time scale method has been applied to the same equations and the approximate solutions are compared with numerical solutions. This comparison is made using Wolfram Mathematica and MATLAB package programs. For strong nonlinear systems,the result that the MSLP method produced solutions with good agreement with the numerical solutions is achieved.