İnce sacların mekanik ve mikroyapı özelliklerinin robotik tandem gazaltı kaynak yöntemi kullanılarak incelenmesi
Investigation of mechanical and microstructural properties of thin sheets by using robotic tandem gas metal arc welding method
  1. Tez No: 474133
  2. Yazar: RECEP ARICI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİT DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Seri imalatta verimliliği ve performansı ile ön plana çıkan robotik gazaltı kaynağın endüstriyel uygulama alanları ve kullanımı gün geçtikçe artmaktadır. Doğru parametrelerin seçilmesi için işletmelerin yüzlerce deney yapmasına veya istenilen parametreleri bir seferde tespit edebilme şansı, her zaman mümkün olamaz. Özellikle, ince sacların gazaltı kaynak uygulamaları problemlidir. Bu tez çalışması ile ince saclara robotik tandem gazaltı kaynağı uygulanarak numunelerin mekanik ve mikroyapı özellikleri araştırılmıştır. Endüstriyel kaynaklı imalata bu şekilde performans kazanımı hedeflenmiştir. Tandem kaynak, birbirinden izole iki telin iki farklı tel sürme ünitesi ile sürülerek tek bir havuzda birleşmesi sonucu oluşan bir yöntemdir. Bu yöntemin en önemli özelliği ise belirlenen kaynak ilerleme hızı ile birbirlerinden bağımsız iki tel ilerleme hızlarının da değiştirilebilir olmasıdır. İki farklı kademelerdeki hız değişimi sonuçta kaynak nufuziyetini de değiştirmektedir. Bu yöntem hızlı kaynak avantajı ile öne çıkmakta ve yüksek hızda iyi nüfuziyet verimini sağlamaktadır. Sabit ve değişebilen parametreler belirlenerek kaynak öncesi, kaynak esnasında ve kaynaktan sonra uyulması gereken şartların koordinasyonu DIN EN ISO 15614 standartlarına göre belirlenmiştir. Kaynak işlemlerinde besleyici kaynak dolgu malzemesi olarak 1.2 mm çaplı SG2 kaynak teli kullanılmıştır. Tel besleme hız değerleri olarak 4.5, 6.0 ve 7.5 m/da seçilmiştir. Lineer kaynak ilerleme hız değerleri olarak 100, 110, 120 ve 130 cm/da değerleri uygulanmıştır. Kaynaklı numunelerinin metalürjik değişimleri, içyapı görüntüleri, belirlenen tahribatlı ve tahribatsız test yöntemleri yapılarak, değerlendirilmiştir. Numunelerin mekanik özelliklerinin belirlenmesi için, çekme ve çentiksiz darbe testleri uygulanmıştır. Numunelerin makro ve mikro boyutta görüntüleri incelenerek, SEM, EDX ve XRD analizleri araştırılmıştır. Tandem kaynakta öncü telin hız ve konum etkisi, kaynak kalitesini belirlemede öncelikli parametre olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Robotic Tandem welding is very important in the productivity of mass production in the industrial production from day to day. The correct parameters are not possible which is selected without the hundreds experiments. Especially, tandem welding of thin sheet is very problem, in the industrial production. In this study was looked into the features of mechanic and microstructure used to robotic tandem welding of thin sheets. The aim of study was the productivity of production in the industrial. Tandem welding is a joining process occurred with merging of two different isolated wires in same domain. The main feature of this method is adjustable welding speeds of two independent wires in the same domain. Alteration of welding speed in two stage changes welding penetration. This method comes to the for with rapid welding advantage and provides good penetration efficiency. After determining of fixed and adjustable parameters of welding process, welding coordination was performed by references of DIN EN ISO 15614. 1.2 mm diameter SG2 welding wire is used for welding filling material in welding processes. The wire feed speed values of 4.5; 6.5 and 7.5 m/min and linear welding speed values of 100, 110, 120 and130 cm/min are selected. This study was commented on the changing of welding domains in metallurgical properties of inside in the test processes of destructive and non-destructive methot. The tensile test and non-notched of charpy impact tests were commented on for the mechanic features of domains. The analysises of SEM, EDX and XRD were looked into with the examing of macrostructure and microstructure properties. The lead wire speed and position affected in wire feed speed of welding was determined with the quality of parameters in robotic tandem gas metal arc welding.