Kuru gıda küp kesim makinesi tasarımı
Dry food cube cutting machine design
  1. Tez No: 474135
  2. Yazar: MURAT VURSAVAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAİM KURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Günümüzde, gıda sektöründe kullanılmak ve piyasaya sunulmak üzere kurutulmuş meyve ve sebzelerin dilimlenerek paketli bir biçimde tüketiciye ulaştırılması arzulanmaktadır. Kurutulmuş ve dilimlenmiş meyve ve sebzelerin günümüzde gıda sektöründe kullanım yeri bakımından yeri ve pazar payı oldukça genişlemektedir. Bu çalışmada kurutulmuş ve dilimlenmiş sebze ve meyveleri küp halinde dilimlemek üzere kullanılacak bir küp kesim makinesi tasarlanmış ve üretimi yapılmıştır. Gıda sektöründe kullanılacak kurutulmuş meyve ve sebzelerin küp kesme makinesinde daha düzgün bir biçimde ve standart geometride kesim işleminin gerçekleştirilmesi ve daha hızlı bir kesim yapılabilmesi için kriterler göz önüne alınarak tasarım yapılmıştır. Daha önce benzer makine ile 150-225 kg/saat bir üretim yapılabilirken, yeni tasarlanıp, üretimi yapılan makine ile 300-350 kg/saat gibi bir üretim elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, it is desirable to use dried fruit and vegetables sliced into packaged food to be used in the food sector and presented to the market. Dried and sliced fruits and vegetables are now widely used in the food industry. In this study, a cube cutting machine was designed and manufactured to be used for slicing dried and sliced vegetables and fruits into cubes. We designed cube cutting machine in a more uniform manner, taking into account the criteria for performing standard geometry cutting and for faster cutting. We have been able to produce 150-225 kg / hour with a similar machine before, but we have achieved a production of 300-350 kg / hour with the newly designed and manufactured machine