Cerambycıdae (Coleoptera) familyasına ait bazı türler üzerinde karyolojik incelemeler
Karyological investigations on some species of the family cerambycidae (Coleoptera)
- Tez No: 474154
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez çalışmasında, Cerambycidae (Coleoptera) familyasına ait bazı türlerin karyolojik incelemeleri gerçekleştirildi. Bu amaçla, 2 alt familyanın 3 tribusuna ait 5 taksonun karyotipleri elde edildi, diploid kromozom sayıları ve eşey belirleme sistemleri tespit edildi. Bu taksonlara ait kromozom sayısı ve eşey belirleme sistemleri şu şekilde bulundu: Purpuricenus desfontainii inhumeralis Pic, 1891 (Cerambycinae, Trachyderini); 2n♂=28 (13+Xy p ), Purpuricenus budensis (Götz, 1783) (Cerambycinae, Trachyderini); 2n♂=28 (13+Xy p ), Clytus rhamni Germar, 1817 (Cerambycinae, Clytini); 2n♂=20 (9+Xy p ), Plagionotus floralis (Pallas, 1773) (Cerambycinae, Clytini); 2n♂=20 (9+Xy p ), Dorcadion triste phrygicum Peks, 1993 (Dorcadioninae, Dorcadionini); 2n♂=24 (11+Xy p ). Bu tez çalışması ile Purpuricenus desfontainii inhumeralis Pic, 1891, Clytus rhamni Germar, 1817, Plagionotus floralis (Pallas, 1773) ve Dorcadion triste phrygicum Peks, 1993 ilk defa, Purpuricenus budensis (Götz, 1783) ise ikinci defa karyolojik olarak incelendi. Sonuçlar taksonomik ve sistematik açıdan değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In the present thesis work, the karyological investigations of some species of the family Cerambycidae were performed. For this purpose, the karyotypes of 5 taxa belonging to 3 tribes of 2 subfamilies were obtained, the diploid chromosome numbers and sex determining systems were determined. The chromosome numbers and sex determining systems of the taxa were found as follows: Purpuricenus desfontainii inhumeralis Pic, 1891 (Cerambycinae, Trachyderini); 2n♂=28 (13+Xy p ), Purpuricenus budensis (Götz, 1783) (Cerambycinae, Trachyderini); 2n♂=28 (13+Xy p ), Clytus rhamni Germar, 1817 (Cerambycinae, Clytini); 2n♂=20 (9+Xy p ), Plagionotus floralis (Pallas, 1773) (Cerambycinae, Clytini); 2n♂=20 (9+Xy p ), Dorcadion triste phrygicum Peks, 1993 (Dorcadioninae, Dorcadionini); 2n♂=24 (11+Xy p ). Purpuricenus desfontainii inhumeralis Pic, 1891, Clytus rhamni Germar, 1817, Plagionotus floralis (Pallas, 1773) and Dorcadion triste phrygicum Peks, 1993 were karyologically investigated for the first time by this thesis work. Purpuricenus budensis (Götz, 1783) was karyologically investigated for the second time. The results were evaluated in terms of taxonomy and systematic.