Orman amenajman planları kullanılarak ormanların zamansal değişiminin incelenmesi: Konak Şefliği örneği
Analysis of temporal changes of forests enterprise using forest management plan: Konak Forest Planning Unit
  1. Tez No: 474164
  2. Yazar: ÜMMÜHAN KÜÇÜKOĞUL
  3. Danışmanlar: PROF. TURAN SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada, Denizli Orman Bölge Müdürlüğü Tavas Orman İşletme Müdürlüğüne bağlı Konak Orman İşletme Şefliğinin 1989, 2000 ve 2013 yılı amenajman plan verileri kullanılarak orman alanlarında meydana gelen zamansal değişimin nedenleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışma kapsamında Konak Orman İşletme Şefliğinin 1989 yılı amenajman planına ilişkin veriler ArcGIS programı kullanılarak Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ortamına aktarılmaya çalışılmıştır. Ancak başarılı olunamamıştır. 2000 ve 2013 yılı amenajman planları yapım aşamasında CBS ortamında hazırlanmıştır. Bu suretle konumsal veri tabanı hazırlanan iki döneme ilişkin veriler tablolar ve grafiklerle desteklenerek karşılaştırılmaya çalışılmıştır. Bu araştırmanın amacı; 1989, 2000 ve 2013 yılları amenajman planları kulanılarak orman ekosisteminde meydana gelen zamansal değişimin alan, servet ve artım bakımından ortaya konulmasıdır. Çalışmada, Konak Şefliği ormanlarının 1989 ve 2000 planlarında sadece ekonomik amaçla işletilmiş olmasına rağmen 2013 planında ise fonksiyonel planlamaya geçilerek 12 işletme sınıfı olarak halinde işletildiği tespit edilmiştir. Verimli ormanlık alanların 1989 yılından 2013 yılına kadar arttığı; ormansız alanların ise önce küçük bir azalış gösterdikten sonra yine arttığı tespit edilmiştir. Verimsiz orman alanlarının da 1989'dan günümüze kadar azaldığı görülmektedir. Bu durum ormanın servet ve artımının da artmasını sağlamıştır. Orman alanları ve servetteki artışın bir sonucu olarak; karbon depolama kapasitesinin de yükseldiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, temporal changes in forest areas has been carried out by means of using forest management planning data from 1989, 2000 and 2013 of Konak forest planning unit under the Konak Forest District of Denizli Regional Forest Directorate. Data on Forest Management Plan of 1989 was tried to, get transferred to GIS (Geographic Information System) using the ArcGIS program. But the process failed. The Forest Management Plan of 2000 and 2013 is prepared in digital format in GIS. In this way, the spatial database has been tried to be compared with data, tables and graphs for the two rounds prepared. The purpose of this research; the temporal change in the forest ecosystem, using the plans of 1989, 2000 and 2013 years, is revealed in terms of area, volume and increment. In the study, it was determined that although the Konak Planning Unit forests were operated for 1989 and 2000 plans only for economic purposes, the 2013 plan was passed to functional planning and operated as 12 classes. Productive forest areas increased from 1989 to 2013; while the non-forest areas increased again after showing a small decrease first. This has led to an increase in forests volume and yield. As a result of the increase of forest areas and the share; it was determined that the carbon storage capacity also increased.