A Statistical study of the aetivated sludge system of İzmit Refinery TÜPRAŞ
TÜPRAŞ İzmir Rafinerisinin aktif çamur sisteminde istatistiksel çalışma
  1. Tez No: 47423
  2. Yazar: İLKSEN ÇAĞSAL (ÖNBİLGİN)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TÜLAY ÖZBELGE, PROF.DR. ÖNDER ÖZBELGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
oz TUPRAŞ İZMİT RAFİNERİSİNİN AKTİF ÇAMUR SİSTEMİNDE İSTATİSTİKSEL ÇALIŞMA Çağsal (Önbilgin), İlksen Master, Kimya Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Tülay Özbelge Ortak Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Önder Özbelge Ocak 1996, 126 sayfa Zehirli atıkların kontrol altına alınıp temizlenmesi için biyolojik arıtmaya artan talep, arıtım yöntenılerinin gerekliliğini vurgulamaktadır. Biyolojik arıtımlar içinde en yaygın olan Aktif Çamur Süreci, atık sudaki çözünmüş ve biyolojik parçalanabilir organikleri atık sudan giderir. Bu işlem yumaklaşan biyolojik büyüme ile atık suyun havalandırılmasını takiben arıtılmış atık sudan yumakların ayrılması esasma dayanmaktadır. Bunun bir kısmı reaktöre geri döndürülürken, diğer bir kısmı atılır. Fenol ve fenolik bileşikler, diğer organik bileşiklerle birlikte rafinerilerin atıklarında en yaygın olarak rastlanan kimyasallardır. Fenolün karmaşık doğası nedeniyle, biyokütle ve biyokinetik değişkenleri ve arıtım derecesi hala tam olarak anlaşılamamıştır. Biyolojik arıtımda özgül büyüme hızıyla subsrat arasındaki ilişki ile ilgili iki karşıt görüş bulunmaktadır. Bu karşı görüşlerden biri, fenolün ortamavi uyum sağlamış mikroorganizmalarda zehirli etkisi olmayan bileşikler olarak gözönüne alınabileceğini savunmaktadır. Diğer görüş ise, her ne olursa olsun zehir etkisi gösteren modelinin özgül büyüme hızı ile substrat derişimi arasındaki ilişkiyi en iyi açıkladığım belirtmektedir. Bu çalışmanın amacı, Aktif Çamur Sürecinde (AÇS), özgül büyüme hızı modelini araştırmak ve seçilmiş model için biyokinetik sabitlerini belirlemektir. Bunların yanısıra, TÜPRAŞ'ın AÇS ünitesi için kritik nokta eğrisini çizmektir. Bunun çizilmesindeki amaç, TÜPRAŞ'ın yeni ünitelerinin devreye girmesiyle sistemde oluşabilecek kritik“wash-out”durumundan korumaktır. Bu çalışmada dört aylık deneysel veriler istatistiki açıdan değerlendirilmiş ve“Statistical Package for Social Science”,SPSS bilgisayar programında lineer olmayan Levenberg-Marquardt regrasyon metodu kullanılarak ortalama lineer olmayan değişkenleri belirlenmiştir. Bu veri analizi sonucunda, Monod denklemi 400 mg/L COD çalışma şartlarına kadar özgül büyüme hızı ile substrat derişimi arasındaki ilişkiyi en iyi açıklayan bağıntı olarak bulundu. Daha sonra, Haldane modeli kritik nokta eğrisini çizmek için kullanıldı. Sonuçta zehirli substratlann arıtımında kritik nokta eğrisi analizinin potensiyel yararlılığı ve faydalı uyanları olduğu saptandı. Anahtar Kelimeler : Aktif Çamur Süreci, fenolik yavaşlatma, özgül çoğalma hızı, kinetik, kritik nokta.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT A STATISTICAL STUDY OF THE ACTIVATED SLUDGE SYSTEM OF İZMİT REFINERY, TÜPRAŞ Çağsal (Önbilgin), tlksen M.S., Department of Chemical Engineering Supervisor.Prof. Dr. Tülay Özbelge Co-Supervisor:Prof. Dr. Önder Özbelge January 1996, 126 pages Increasing demands for biological treatment to handle toxic and inhibitory wastes emphasize the need for continuing improvement of treatment methods. The Activated Sludge Process (ASP), most widely used for biological treatment, removes dissolved and colloidal biodegradable organics from wastewater. This process is based on the aeration of wastewater with flocculating biological growth, followed by separation of treated wastewater from the growth. Part of this growth (sludge) is then wasted while remainder is returned to the reactor. Phenol and phenolic compounds are the most common toxic and inhibitory constituents of effluents from oil refineries although the other compounds are alsoIV present. The complex effects of phenols on the biomass and biokinetic parameters, and consequently on the degree of treatment are still not well understood. In biological treatment there are two opposed viewpoints regarding the use of functions relating specific growth rate to substrate concentration (phenol and other biodegradable organic compounds). One school of thought is that phenol can be considered as a non-inhibitory compound for an acclimated population. Another point of view is that the inhibition model best describes the relationship between specific growth rate and substrate concentration. The aim of this study is to investigate the growth rate model and to determine the biokinetic constants for the selected model. Besides that the critical point curve for the activated sludge reactor was plotted which could be used to prevent the system from the wash-out especially when new plants would begin to start-up in TÜPRAŞ. This study statistically correlated the experimental data for four months and determined the average non-linear parameters by using non-linear Levenberg- Marquardt regression method in Statistical Package for Social Science (SPSS) computer program. As the result of the data analysis, the Monod equation was found to be the best fitting relationship between the specific growth rate and the substrate concentration till 400 mg/1 Chemical oxygen demand (COD) operation condition. Then, Haldane Model was used to plot the critical point curve. The necessary caution and the potential usefulness of the critical point analysis for activated sludge basin (ASB) treating toxic substrates are confirmed. Keywords : Activated sludge process, phenolic inhibition, specific growth rate, kinetics critical point.