Atıksu arıtımında ekipman revizyonu ile enerji optimizasyonu
Energy optimization with the equipment revision in wastewater treatment
  1. Tez No: 474232
  2. Yazar: FARUK NAZİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. SERKAN ŞAHİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma; Gebze İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisinde havalandırma ünitesindeki oksijen ihtiyacı için harcanan elektrik enerjisinin azaltılması ve arıtma sisteminin toplam işletme maliyetinin düşürülmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışan bir ileri biyolojik kentsel atıksu arıtma tesisinde tesisin giriş parametrelerine bakılarak havalandırma ünitesinde harcanan elektrik enerjisi için havalandırma ekipmanları (blowerler) arasında karşılaştırmalar yapılarak yeni kurulan havalandırma sisteminin ekonomik analizi yapılmıştır. Gebze İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisinde tesisinin giriş KOİ, TN, debi, fazla çamur ve enerji sarfiyatı verileri iki yıl boyunca kaydedilmiş olup bu veriler ışığında tesisin iki farklı ekipman ile harcadıkları elektrik enerjisi ilişkileri incelenmiştir. Arıtma tesisinde; % 93 AKM, % 90 KOİ, %95 BOİ5 giderim veriminin gerçekleştiği gözlenmiştir. Buna göre yapılan hesaplarda, tesiste manyetik yataklı turbo blowerlerin kullanılmasıyla havalandırma ünitesindeki enerji tüketiminin yaklaşık % 30 oranında azaldığı görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Arıtma Maliyeti, Atıksu, Blower, Enerji Optimizasyonu
Özet (Çeviri)
This study was done to reduce the total operating cost of the treatment system and reduction of the electricity consumed for the oxygen requirement in the ventilation unit of the Gebze Advanced Biological Wastewater Treatment Plant. Economic analysis of the newly established ventilation system was made at a running advanced biological urban wastewater treatment plant by looking at the input parameters of the plant and by comparing the ventilation equipment (blower). The input COD, TN, flow, excess sludge and energy consumption data of the plant in the Gebze Advanced Biological Wastewater Treatment Plant have been recorded for two years and In this light, the electrical energy relationships that the plant spends with the two different equipment have been examined. At the treatment plant; 93% SSM, 90% COD 95% BOD5 removal efficiency has been observed. According to the calculations made, the energy consumption of the ventilation unit has been reduced by about 30% using magnetic bearing turbo blowers. Keywords : Treatment Cost, Wastewater, Blower, Energy Optimization