Sol-jel yöntemiyle hazırlanan seramik karoların yüzey özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the surface properties of ceramic tiles prepared by sol-gel method
  1. Tez No: 474233
  2. Yazar: MELEK GÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. ZAHİDE BAYER ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Seramik Mühendisliği, Metallurgical Engineering, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Yapılan çalışmada sol-jel yöntemi kullanılarak hazırlanmış olan TiO2 kaplamalar, seramik karoların üzerine solün püskürtülmesiyle uygulanmıştır. Yüzeylerin yapısal ve morfolojik özelliklerinin karakterize edilmesi için X-ışını kırınımı (XRD) ve Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM-EDX) teknikleri kullanılmıştır. XRD analizleri ile kristal yapıları, araştırılmış olup, tüm yüzeylerde rutil, zirkon ve anortit faz oluşumları belirlenmiştir. SEM ile seramik karo yüzeylere kaplanmış TiO2 partiküllerin şekilleri, büyüklükleri ve yüzey dağılımları incelenmiş ve elementel EDX analiziyle desteklenmiştir. Kaplanmış yüzeylerin çeşitli fiziksel ve kimyasal etkilere karşı dayanıklılıkları arasındaki farkları incelemek için sırlı karo yüzeylerinin lekelenme direnci (kromik asit, iyot ve zeytin yağı kullanılarak) ve temizlenebilirliği TS EN ISO-10545-14 standardına uygun olarak ölçülmüş, TiO2 kaplanmış yüzeylerin lekelenme direncinin yüksek olduğu belirlenmiştir. Spektrofotometre ile renk ölçümü (L*a*b* (L*: açıklık; -a:yeşil, +a:kırmızı; - b:mavi, +b:sarı)) ve glossmetre ile parlaklık ölçümü yapılarak kaplanmış seramik karoların yüzey özellikleri araştırılmıştır. Farklı sol jel karışımlarının hazırlanarak, farklı pişirme sıcaklığı (700-1126oC) ile seramik karo yüzeylere fonksiyonel özellikler (kolay temizlenebilirlik, lekelenme direnci, aşınma direnci vb.) kazandırılabilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, TiO2 coatings prepared using the sol-gel method were applied to the ceramic tiles by spraying them with air. X-ray diffraction (XRD) and Scanning Electron Microscopy (SEM-EDX) techniques wereused to characterize the structural and morphological properties of thesurfaces. Crystal structures by XRD analysis were investigated and rutile, zircon and anorthite phase occurrences were determined on all surfaces. The shapes, sizes and surface distributions of TiO2 particles coated with ceramic tile surfaces by SEM were investigated and supported by elemental EDX analysis. In order to investigate the differences in the resistance of the coated surfaces to various physical and chemical effects, it was determined that the glazed surfaces were measured with staining resistance (using chromic acid, iodine and oli ve oil) and cleanability in accordance with TS EN ISO-10545-14 standard and the staining resistance of TiO2 coated surfaces was high. The surface properties of thecoatedceramictileswere investigated by means of spectrophotometer (L* a* b* (L*: whiteness, -a: green, + a: red, -b: blue, + b: yellow) .Different sol gel mixture were prepared and the functional properties (easy cleanability, staining resistance, abrasion resistance etc.) were provided to the ceramic tile surfaces with different temperature (700-1126oC).