Eu içeren malzemenin elde edilmesi ve tek kristal yapısının incelenmesi
Obtaining material with Eu and investigation of the single crystal structure
  1. Tez No: 474231
  2. Yazar: ORHAN ORÇUN İNAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KARA SUBAŞAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Deneysel olarak yapılan bu tez çalışmasında 5-Sülfosalisilik asit dihydrate ve Eu(III) tuzu kullanılarak 3 boyutlu özelliklere sahip metal organik çerçeveler içeren O1 kompleksi (C7H7EuO8S) hidrotermal yöntem kullanılarak sentezlenmiştir. O1 kompleksinin yapısal analizi ise tek kristal X-ışını kırınımı yöntemi ile yapılmıştır. Yapı analizi sonucunda, atomların konum ve sıcaklık parametreleri, atomlar arası bağ uzunlukları, bağ açıları, düzlem oluşturan atom grupları ve bu düzlemler arası bükülme açıları bulunarak kristal yapı duyarlı bir şekilde tanımlanmıştır. Elde edilen Eu(III) tabanlı malzeme manyetik ve fotolüminesans gibi dikkat çekici özelliklere sahip olduğu için sahip olduğu için optik haberleşme, medikal teşhis ve diğer birçok teknolojik alanda potansiyel uygulama alanına sahip olabilir.
Özet (Çeviri)
In this experimental study, 3-dimensional complex (C7H7EuO8S), O1 containing metal organic frameworks was synthesized using 5-Sulfosalicylic acid dihydrate and Eu(III) salt by hydrothermal method. Structural analysis of the O1 complex was performed using a single crystal X-ray diffraction method. As a result of the structural analysis, the position and temperature parameters of atoms, bond lengths, bond angles, groups of plane forming atoms and dihedral angles between these planes have been found. Thus, the crystal structure has been determined with great precision. Since the obtained Eu(III) based material possesses remarkable properties such as magnetism and photoluminescence, it can have potential application areas of optical communication, medical diagnosis and many other technological fields.