Erciş-Diyadin (Van) volkanitlerinin mineralojik-petrografik incelenmesi
Mineralogic-petrographic determenation of Ercis-Diyadin (Van) volcanites
  1. Tez No: 474239
  2. Yazar: ESRA AKÇADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇOPUROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mineraloji Petrografi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma, Doğu Anadolu'da; Van ili, Erciş ilçesi ve Ağrı İli, Diyadin ve Taşlıçay ilçeleri arasında yer alan magmatik kayaçların mineralojik-petrografik incelemeleri ve kimyasal analiz değerlerinin gelişmiş yöntemlerle yeniden yorumlanmasını kapsamaktadır. Plütonik kayaçlar; kuvarsdiyorit, granodiyorit, diyorit ve tonalit; volkanikler ise; andezit, kuvarsandezit, kuvarslatit, dasit, riyolit ve alkalifeldispat riyolit olarak belirlenmiştir. Aynı kayaçların cevher mikroskop incelemelerinde yaygın olarak magnetit, hematit, pirit, kalkopirit ve bunların alterasyonu sonucu oluşan limonit, kovelin ve bornit belirlenmiştir. Yer yer eser miktarda nabit altına da rastlanmıştır. Jeokimyasal analiz değerlerinin grafiksel olarak yorumlanmaları sonucu petrografik kayaç adlandırmalarla uyum içerisinde oldukları görülmüştür. Bu kayaçlar hem orta-yüksek-K kalk-alkalen ve şoşonitik geçişli bir özellik sunarken hem de potasik bir karakter gösterirler. Bu volkanitlerin mafik örnekleri orta-düşük Mg-numarasına (0.58-0.30), Cr (< 340 ppm) ve Ni (< 100 ppm) içeriklerine sahiptir. Bunların kalkalkalin özellikte ada yayı gerisi ürünleri olduğu, kısmen de mantodan etkilendiği, muhtemelen. Geç Kretase-Erken Tersiyer dönemindeki çarpışma sonrası açılmalı bir jeodinamik ortamda Oyroasya kıtasının altına dalan Arap levhasının subduksiyonzonlarında gelişen volkanizma ile oluştuğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study includes reinterpretation of mineralogical-petrographic and chemical analysis values of magmatic rocks between Erciş-Diyadin and Taşlıçay districts Van in Eastern Anatolia with advanced methods. Plutonic rocks; quartz diorite, granodiorite, diorite and tonalite; These volcanics; andesite, quartzandesite, quartzlatite, dacite, rhyolite and alkali feldispat rhyolite. In the ore microscope studies of the same rocks, magnetite, hematite, pyrite, chalcopyrite and limonite, covellite and bornite which arethe result of these intercalation were determined. Somewhere in the works there is also a lot of artifacts. Geochemical analysis values have been interpreted graphically and have been found to be consistent with the nomenclature of petrographic rocks. These rocks exhibit a potassic character as well as a medium-high-K calc-alkaline and shoshonitic transition. Mafic samples of these volcanics have a medium-low Mg-number (0.58-0.30), Cr (