Vinil grubu içeren monomerin elektrokimyasal atom transfer radikal polimerizasyonu (E-ATRP)
Electrochemical atom trasfer radical polymerization (E-ATRP) of vinyl group containing monomer
  1. Tez No: 474246
  2. Yazar: KÜBRA ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSEN TURAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Atom transfer radikal polimerizasyonunun başlangıcı organik reaksiyonlarda başarılı bir şekilde kullanılmış olan atom transfer radikal ilavesine dayanmaktadır ve bir geçiş metal kompleksi ile bir polimer zincirinin sonu arasındaki bir halojen atomunun transferini içeren kontrollü radikal polimerizasyonuna yeni bir yaklaşımdır. ATRP; bütün zincirlerin eş zamanlı olarak büyümesine izin veren, uyuyan ve aktif kısımlar arasındaki dinamik dengeye dayanan bir yöntemdir. Bu yöntemin elektrokimyasal olarak uygulanmasına kısaca E-ATRP denilir. Bu tez çalışmasında polimer, akrilonitril monomeri, başlatıcı ve ligand kullanılarak Elektrokimyasal Atom Tranfer Radikal Polimerizasyonu yöntemiyle (E-ATRP) polimerleştirilmiştir. Monomerin karakterizasyonu Nükleer Manyetik Rezonans Spektroskopisi (H-NMR) ve Fourier Transform İnfrared Spektroskopisi (FTIR) yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Monomerlerin elektrokimyasal davranışları dönüşümlü voltametri (CV) ile araştırılmıştır. Sentezlenen polimerin karakterizasyon işlemleri için FT-IR, NMR ve Taramalı elektron mikroskobu (SEM) yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The beginning of atom transfer radical polymerization is based on atom transfer addition that used succesfully in organic reactions. And it is for controlled radical polymerization is consisted between a passage metal complex and the last of polymer chain a halojen atom transfer is a new approach. ATRP is a method that allows growing all the chains at the same time, between inactivate and activate among the parts that based on balonce. It's called E-ATRP shortly as an electrochemical using. In this thesis study polymer by using monomer, iniator, ligand were synthesized by Electrochemical Atom Transfer Radical Polymerization method. Characterizations of the monomer was performed by Nuclear Magnetic Resonance Spectroscopy (H- NMR) and Fourier Transform İnfrared Spectroscopy (FTIR) techniques. Electrochemical behavior of the monomer was investigated by cyclic voltammetry (CV). Characterizations of the polymer was H- NMR, FTIR and Scanning Electro Misroscobe (SEM) techniques.