Yüksek sıcaklığın hava sürüklenmiş betonun basınç dayanımına etkisi
The effect of elevated temperature on the compressive strength of air-entrained concrete
- Tez No: 474272
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KUBİLAY AKÇAÖZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, yüksek sıcaklığın hava sürüklenmiş betonun özelliklerine etkisi incelenmiştir. Karışımların çimento miktarı ve su-çimento oranı sabit tutularak %0.025, %0.050, %0.075 ve %0.1 oranlarında hava sürükleyici katkı ilavesi ile toplam 5 farklı karışım hazırlanmıştır. Numunelerin, taze birim hacim ağırlığı, yayılma çapı, hava muhtevası ve basınç dayanımı değerleri ölçülmüştür. Ayrıca, numunelerin yüksek sıcaklık karşısındaki davranışlarını belirlemek amacıyla, numuneler elektrikli fırında 250, 500, 750 ve 1000 °C sıcaklıklara kadar ısıtılmış ve bu sıcaklıklarda iki saat süreyle bekletilmişlerdir. Yüksek sıcaklığa maruz bırakılan numunelerin basınç dayanımı ve ultrases geçiş hızı değerleri ölçülmüş, ayrıca numunelerin mineral ve doku değişimlerinin mikroskobik analizi yapılmıştır. Hava sürükleyici katkı kullanımı numunelerin basınç dayanımlarını azaltmıştır. Hava sürükleyici katkının yüksek sıcaklık etkisi altında beton özelliklerine olumlu bir etkisi görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of elevated temperature on the compressive strength of air-entrained concrete was investigated. Five different mixtures were prepared with the addition of air entraining additive of 0.025%, 0.050%, 0.075% and 0.1% with keeping the cement amount and water-cement ratio constant.The fresh unit volume weights, flow diameters, air contents and compressive strengths of the mixtures were measured. Also, the specimens were left in the electric furnace at the temperature of 250, 500, 750 and 1000 °C in order to determine the behavior of the specimens at elevated temperatures and they were left for two hours at these temperatures. The compressive strengths and ultrasonic wave velocity values of the specimens which were exposed to elevated temperatures were measured. In addition the microscopic analysis of mineral and texture changes of the specimens was also carried out.The use of air entraining additives reduced the compressive strength of the samples. Air entraining admixture didn't positively affect properties of the concrete on the elevated temperatures.