Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu hükümleri uyarınca yabancıların sınır dışı edilmeleri
According to the law on foreigners and International Protection of Deportation of Foreigners
  1. Tez No: 474279
  2. Yazar: DÖNDÜ KUŞCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEŞE BARAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Uluslararası Özel Hukuk) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Sınır dışı etme, kişi dokunulmazlığı ve güvenliği ilkesine yabancılar hukuku açısından getirilmiş olan bir istisnadır. Çalışmamızda yabancıların sınır dışı edilmeleri konusu iki bölümde incelenecektir. İlk bölümde, Türk Hukukunda yabancıların sınır dışı edilmeleri başlığı altında öncelikle genel olarak sınır dışı etme kavramı sınır dışı işlemine karşı geliştirilen koruma mekanizmaları ile benzer kavramlar ile olan ilişkisine değinilerek anlatılacak; daha sonra Türkiye'nin taraf olduğu uluslararası düzenlemelerde ve iç hukukumuzda konunun düzenleniş şekli Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu öncesindeki dönem de anlatılarak incelenecektir. İkinci bölümde ise, 1 Ekim 2016 tarihinde çıkarılan 676 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile getirilen değişiklikleri de kapsayacak şekilde Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu hükümleri uyarınca yabancıların sınır dışı edilmeleri başlığı altında yabancıların sınır dışı edilmesi sebepleri, sınır dışı edilmeyi önleyici sebepler, sınır dışı kararının alınması ve uygulanması, karara karşı yargı yolu ve nihayet sınır dışı kararının sonuçları incelenecektir. Anahtar Kelimeler Sınır Dışı Etme, Yabancı, Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu, İdari Gözetim, Geri Gönderme Merkezi.
Özet (Çeviri)
Deportation is an exception brought to inviolability and security principle of the person in terms of foreigners law. In our study, the subject of deportation of foreigners will be examined in two chapters. In the first chapter under the heading of deportation of foreigners in Turkish law, primarily, the protection mechanisms developed against the deportation procedure and its relation to similar terms are to be touched upon generally, and subsequently, the arrangement of the issue in our domestic law and international regulations to which Turkey is a part are to be studied togethor with discussing the term prior to the one of foreigners and international protection law. In the second chapter, the reasons for the deportation of foreigners and the preventive ones against deportation, taking decision of deportation and its enforcement, recourse to judicial against the verdict and finally the implications of deportation decision are to be examined under the title of the deportation of foreigners in accordance with provisions of foreigners and international protection law, including the amendments brought by the Decree Law, No. 676 issued on 1 October 2016. Key Words Deportation, Alien, Law on Foreigners and International Protection, Administrative Oversight, Center Postback