Selâhaddîn-i Eyyûbî'nin tasavvufî yönü ve tarikatlar ile münasebeti
Selâhaddîn-i Eyyûbî'nin tasavvufî yönü ve tarikatlar ile münasebeti
  1. Tez No: 474278
  2. Yazar: ÖMER TAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SAİT MERMUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmamızda“Salâhü'd-dünya ve'd-dîn”lakabına mazhar olmuş, tarih sahnesinin önemli şahsiyetlerinden olan Selâhaddîn-i Eyyûbî'nin tasavvufî yönünü detaylı bir şekilde incelemeye çalıştık. Çalışmamızın giriş bölümünde Selâhaddîn-i Eyyûbî'nin iktidarı devraldığı Zengîler ile Fâtımîler'in tasavvufa bakış açılarını irdeledik. Birinci bölümde Selâhaddîn-i Eyyûbî'nin kısaca hayatını ve İslâm esaslarına bağlılığını anlattıktan sonra onun tasavvufî yönünü, Fâtımîlerle mücadelede mutasavvıflardan nasıl yararlandığını ve mutasavvıflara verdiği önem üzerinde durmaya çalıştık. İkinci bölümde Selâhaddîn-i Eyyûbî döneminde ortaya çıkan tarikatları ve onlarla olan irtibatlarını, Selâhaddîn-i Eyyûbî'nin Şâm, Mısır ve Hicaz'da inşâ ettiği hânkâhları ele aldık. Üçüncü bölümde ise Selâhaddîn-i Eyyûbî'nin görüştüğü ve istifâde ettiği mutasavvıfları kaleme aldık.
Özet (Çeviri)
In this work I investigated the sufistic side of Salah ad-Din Yusuf ibn Ayyub who is one of the most important persons in history and is known by his epithet Salah ad-Dunya ve'd-Din, meaning Righteousness of the World and the Faith. He came to power after the Fatimid and Zengid dynasty. I discussed the viewpoint of Zengids and Fatimids to Sufism in the introduction of this work. In the first chapter, I examined the life of Saladin, his commitment to Islam and his sufistic side. Also, I searched that he gave particular importance to Sufis and how he benefited from Sufis on the struggle with Fatimids. In the second chapter, I hold the religious sects which was emerged in the Ayyubid period and Saladin's relations to these sects and hankahs where was built in Damascus, Egypt, Al-Hijaz. In the final chapter, I examined the Sufis who Saladin met and consulted with them.