Avrupa Birliği göç politikaları bağlamında Türkiye'nin göç politikası
Migration policy of Turkey in the context of european union migration policies
- Tez No: 474280
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ŞEYHANLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Law, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Temel olarak mekan değişikliğini içinde barındıran göç olgusu ekonomik, siyasi, toplumsal ve coğrafi olaylar neticesinde meydana gelmektedir. Uluslararası göç, hem göç gönderen hemde göç alan ülkeleri etkileyen önemli bir olgudur. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra birçok Avrupa ülkesinin yeniden yapılanmasında göçmen işçilerin büyük katkısı olmuştur. Ancak ilerleyen dönemler yaşanan ekonomik krizlerden dolayı göçmen işçi alımı durdurulmuştur. Avrupa Birliği bu defa yoğun mülteci hareketleri ile karşı karşıya kalmıştır. Avrupa Birliği'nin göçmenler için önemli bir hedef olmasından dolayı AB birlik düzeyinde göç politikaları geliştirmiştir. Türkiye uzun yıllar Avrupa ülkelerine göçmen işçi göndermesinden dolayı geleneksel göç veren bir ülke olarak algılanmıştır. Ancak 1980'li yıllardan itibaren Türkiye'ye yönelen mülteci ve düzensiz göç hareketleri Türkiye'yi hem hedef hemde transit ülke durumuna getirmiştir. Türkiye'nin AB'ye adaylığı sürecinde göç politikaları önemli bir konu haline gelmiştir. AB, Türkiye'den göç politikalarını AB göç politikalarına uyumlulaştırmasını şart koşmuştur. Türkiye, AB göç politikalarına uyum sağlamak amacıyla 2013 yılında 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu'nu çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
The immigration phenomenon, which mainly involves the change of place, is the result of economic, political, social and geographical events. International migration is an important phenomenon affecting both sending and receiving countries. After the Second World War migrant workers had major contribute to the restructring of many Europan countries. However, due to the economic crises that were going on in the future, the recruitment of migrant workers was stopped. This time the European Union has faced intense refugee movements. Due to a significant destination for migrants European Union's immigration policy has developed in the EU-level associations. Because Turkey had sent migrant workers to European countries for many years, Turkey had been perceived as a traditional emigrant country. However, since the 1980s, refugee and irregular migration movements to Turkey has brought Turkey to both a target and a transit country. Immigration policies have become an important issue in Turkey's EU candidacy process. The EU stipulated that migration policies in Turkey should be harmonized with EU migration policies. In 2013, Turkey adopted Law No. 6458 on Foreigners and International Protection in order to adapt to EU migration policies.