Pterjium cerrahisinde intraoperatif Mitomisin-C ve 5-Fluorourasil uygulamaları
Intraoperative Mitomycin-C and 5-Fluorouracil applications in pterygium surgery
  1. Tez No: 474291
  2. Yazar: YEŞİM ASLAN ALTAY
  3. Danışmanlar: DR. DEFNE KALAYCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
AMAÇ: Pterjium cerrahisinden sonra nükslerin engellenmesi için intraoperatif 5 Fluorouracil ( 5-FU) ve Mitomisin C (MMC) uygulamalarının etkinliğini belirlemek. GEREÇ VE YÖNTEM: Pterjium tanısı alan altmışbeş (65) hasta çalışma kapsamına alındı. 21 hastaya intraoperatif tek doz 25mg/mlt 5-FU 5 dakika, 24 hastaya % 0.02 lik MMC 5 dakika uygulanırken 20 hastaya (kontrol grubu) sadece cerrahi exizyon uygulandı. Postop 1.,3.,5.,7.,15. Ve 30. Günlerde ve daha sonra her ay kontrol vizitleri yapıldı.Kornea skleral limbusdan saydam korneaya uzanan 1 mm lik fibrovasculer doku nüks olarak kabul edildi. Her grupdan operasyon esnasında ve postoperatif 3. Ayda konjonktiva biyopsileri alındı. BULGULAR: Ortalama 10 aylık takip süresi sonunda nüks oranları 5-FU, MMC ve kontrol gruplarında sırasıyla %33, %19 ve % 50 olarak saptandı(Ki-kare;p= 0.12) . Sadece primer pterjiumlarda MMC ve kontrol grupları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı idi.(Ki-kare,p=0.03).Tedavi sonrası nüks eden vakaların % 58 i daha önceden nüks olan vakalardı. Konjonktiva biyopsilerinin patolojik incelemesinde fibroblast sayıları açısından fark saptanmadı. 5-FU ve MMC gruplarında ciddi komplikasyon görülmedi. TARTIŞMA: Pterjium cerrahisinde nüksün önlenmesinde intraoperatif % 0.02 lik MMC 5 dakika uygulaması intraoperatif 5-FU uygulamasına göre daha etkili görülmektedir.
Özet (Çeviri)
AIM: To determine the effctiveness of intraoperative 5 Fluorouracil (5-FU) and Mitomycin C (MMC) application for prevention of recurence after pterygium excision. MATERIAL AND METHOD: We performed a prospective clinical trial of 65 patients with pterygia randomly assigned to a treatment group in which 21 patients received a single intraoperative application of 25 mg/ml 5-FU for 5 minutes, 24 patients received a single intraoperative application of 0.02 % MMC for 5 minutes and 20 patients underwent onl surgical excision ( control group). Follow-up visits were scheduled for postoperative days 1, 3, 7, 15 and 30 and then every month. Recurrence was defined as 1 mm fibrovascular tissue over the corneasclleral limbus onto clear cornea in the area of previous pterygium excision. Conjonctival biopsies were taken preoperatively and at the third month postoperatively, in each group. RESULTS: After mean follow up of 10 months, recurence rates of surgical excision with 5-FU and MMC and the control group were 33%, 19 %, and 50% of eyes, respectively. (Chi-square;p= 0.12) The only statistically significant difference was between Mitomycin C and control groups in primary pterygium group (Chi-square;p= 0.03). Fifty-eight % of recurrent cases were nüx pterygium in initial diagnosis.Pathologic examination of conjonctival biopsies did not show any difference in fibroblast counts. No serous complications were seen in 5-FU and mitomycin C groups. DISCUSSION: Intraoperative application of 0.02% MMC for 5 minutes seems to be more effective than 5-FU for prevention of pterygium recurrence.