Synthesis, evaluation of functional methacrylates and a computational approach to the reactions of molecules with biological potential
Fonksiyonel metakrilatların sentez ve değerlendirilmesi ile biyolojik potansiyele sahip moleküllerin tepkimelerine hesapsal yaklaşım
- Tez No: 474294
- Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU AVCI SEMİZ, PROF. DR. VİKTORYA AVİYENTE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu tezde, biyoaktif ve ilaç alanında potansiyele sahip moleküller deneysel ve hesapsal yöntemler kullanılarak incelenmiştir. Bu çalışma, (met)akrilat bazlı monomerlerin sentez metotları ve karakterizasyonları ile tepkime mekanizmalarının tayini ve çeşitli tepkimelerin de termodinamik özelliklerinin hesaplanması açılarından önem taşı-maktadır. İlk üç başlıkta, biyomedikal uygulamalarda kullanılabilen çeşitli metakrilat monomerleri araştırılmıştır. Altı yeni metakrilat bazlı monomerik fotobaşlatı sentez-lenmiş ve bunların akrilat polimerizasyonlarını fotobaşlatma etkinlikleri çalışılmıştır. Metakrilatların reaktivitelerinin doğru öngörülebilmesi için, 21 tane metakrilat özellikli monomerin serbest radikal polimerizasyonundaki reaktiviteleri ile kimyasal yapıları arasındaki ilişki, doğrusal olmayan bir korelasyon oluşturularak açıklanmıştır. Son olarak da, metakrilatlar kullanılarak biyomedikal uygulamalarda önemli bir yeri olan hidrojel iskeletlerinin hazırlanmasında kullanılmak üzere PEG-bazlı karboksilik asit fonksiyonelli monomerler sentezlenmiştir. Son üç bölümde de biyoaktif moleküllerin tepkimeleri hesapsal yöntemlerle araştırılmıştır. Norbornenin biyolojik potansiyeli bulunan tiyazolidin ile verdiği hetero Diels-Alder tepkimelerindeki exo-stereoseçicilik Yoğunluk Fonksiyonel Teorisi (YFT) çalışmaları ile açıklığa kavuşmuştur. Bir diğer biyoaktif molekül ve aynı zamanda ilaç türevi olan diklofenakın bozunma mekanizması ve yan ürünlerinin oluşumu da YFT ile aydınlatılmıştır. Son olarak da, birçok biyoaktif molekülün kökünde bulunan 3-metil indol ve N-metil indolün siklohekzanon ile verdiği tepkimeler bölgesel seçiciliklerinin belirlenebilmesi için modellenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, experimental and computational methods are used to investigate the molecules which are biologically active and have potential in pharmaceutical field. This study sheds light on the synthesis procedures of methacrylate based monomers, characterization of the synthesized materials, and also detection of reaction mechanisms, calculations of thermodynamic properties in several reactions. In the first three chapters, several methacrylate monomers were investigated which have various biomedical applications. The synthesis and photoinitiating abilities of six novel methacrylate-based monomeric photoinitiators (MPIs) has been carried out. In order to make useful predictions on the reactivities of methacrylates, a relationship between reactivities of 21 methacrylates in free radical polymerization and their chemical structures were built by a non-linear expression. Finally, methacrylates were used to prepare PEG-based carboxylic-acid functionalized monomers which were incorporated into hydrogel scaffolds for biomedical applications. In the last three chapters, the reactions of biologically active molecules were analyzed by computational tools. The exo-stereoselectivity of norbornene in the synthesis of thiazolidine derivatives which have diverse biological potential, are clarified by means of Density Functional Theory (DFT). Another biologically active molecule, diclofenac that is used as a drug, was examined to enlighten the degradation mechanism and byproduct formations. Finally, the reactions of cyclohexanone with 3-methyl indole and N-methyl indole, which are the basis of many biologically active compounds, are modeled to determine the origins of regioselectivities.