Synthesis of 3-in-1 type co-coreshell reinforcer-toughener-compatibilizer for rigid matrices via grafting approach
Aşılama yaklaşımıyla sert matrisler için eş çekirdek kabuk yapısında, üçü bir arada güçlendirici-toklaştırıcı-uyumlaştırıcı sentezi
- Tez No: 474297
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAN NUGAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu projede sert polimer matrisler için eş çekirdek kabuk yapısında, üçü bir arada güçlendirici-toklaştırıcı-uyumlarştırıcı sentezi ve karakterizasyonu yapılmıştır. Bu yapı ile P(AN-co-VAc) nano kürelerin polistiren matrise ideal dağılımı sağlanmış ve mekanik dayanımları ile ısıl kararlılıkları arttırılmıştır. Maleik anhidrit aşılı polistiren-b-poli(etilen/bütilen)-b-polistiren (SEBS-g-MA) kristal yapıdaki poli(etilenoksit) blokları (PEO) ile sentetik olarak aşılanmıştır. Aşılanma verimliliği 1H NMR ve FTIR spektroskopi teknikleri kullanarak incelenmiştir. Isıl karakterizasyonlar TGA ve DSC kullanarak ısıl kararlılık ve faz geçişlerinin analiz edilmesi ile gerçekleştirilmiştir. Uygun polar kısımları bulunan ve hidrojen bağları ile dipol-dipol etkileşimleri sayesinde P(AN-co-VAc) nano kürelerin etrafını sarabilecek aşılı kopolimerler kullanılmıştır ve yüksek parçalayıcı karıştırıcı sayesinde iyi dağılım elde edilmiştir. Genişletilmiş P(AN-co-VAc) nano kürelerin kullanımının dağılıma olan etkisi özellikle irdelenmiştir. Elde edilen eş çekirdek kabuk yapılarının varlığında polistiren nanokompozit sentezi gerçekleştirilmiş ve sonuç nanokompozitler, morfoloji mekanik ve darbe dayanımı ile ısıl özellikleri bakımından incelenmiştir. Saf PS ile karşılaştırıldığında, PS / SEBS-g-PEO 1% XP(AN-co-VAc) nanokompozitin en iyi mekanik dayanım sağladığı, yanı sıra ısıl dayanım ve alevlenme geciktirici özelliklerini de arttırdığı gözlemlenmiştir. Bu çalışmayla sert polimerlerde, aşılanmayla oluşmuş katmanlar arasındaki kovalent bağlı köprülerin faz ayrımını engellediği, sonucunda da hem kararlı eş çekirdek kabuk yapıları oluştuğu hem de güçlendirme, toklaştırma ve uyumlaştırma konularında eş zamanlı fayda sağlandığı doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this project, synthesis and characterization of 3-in-1 type co-coreshell structured reinforcer-toughener-compatibilizer for rigid polymer matrices were conducted to provide enhanced mechanical properties and thermal stability to polystyrene by obtaining optimal dispersion of P(AN-co-VAc) nanospheres in the matrix. Crystalline poly(ethylene oxide) blocks (PEO) were synthetically grafted onto maleic anhydride grafted polystyrene-b-poly(ethylene/butylene)-b-polystyrene (SEBS-g-MA). The grafting efficiency was investigated by 1H NMR and FTIR spectroscopic techniques and the thermal characterizations were conducted by TGA and DSC to analyse particularly the thermal stability and phase behaviors of graft copolymer. High shear mixing technique was used to provide better dispersion of P(AN-co-VAc) nanospheres in the graft copolymers having suitable polar sides to surround the nanospheres by hydrogen bond and dipole-dipole interactions. Effect of expanded P(AN-co-VAc) on dispersion quality was particularly discussed. In situ synthesis of polystyrene nanocomposites in the presence of obtained co-coreshell structures were carried out and resultant nanocomposites were inspected in terms of morphology, mechanical and impact strength as well as thermal properties. It has been found that , compared to neat PS, PS / SEBS-g-PEO 1% XP(AN-co-VAc) exhibited not only the highest toughness but also increased thermal stability and flame retardancy . It is confirmed by this study that, covalently bonded bridges between each layers via grafting inhibited the extensive phase separation which then resulting in both stable co-coreshell structures and extra simultaneous benefits particularly on reinforcing, toughening and compatibilizing issues of rigid polymers.