Phosphonate and bisphosphonate-functionalized poly(β-amino ester)s and polyethylenimines for biomedical applications
Biyomedikal uygulamalar için fosfonat ve bifosfonat fonksiyonlu poli (β-amino ester) ve polietileniminler
  1. Tez No: 474300
  2. Yazar: MİRAC TATLIYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU AVCI SEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın ilk kısmında, sonları fosfonat ve bifosfonat ile modifiye edilmiş poli(β-amino ester)ler (PBAE) sentezlendi ve bunların pH ve ilaç salınım özellikleri araştırıldı. Polimerlerin sentezi iki aşamada gerçekleşti: i) poli(etilen glikol) diakrilat (PEGDA, Mn=575) ve 1,6-hekzan diol diakrilat (HDDA)ın propil amin (PA) veya 5-amino-1-pentanol (HP) ile reaksiyonlarından akrilat sonlu polimerler hazırlanması ve ii) sonları fosfonat/bifosfonat ile modifiye edilmiş (PBAE)ler elde etmek için ilk basamakta sentezlenen polimerlerin fosfonat ya da bifosfonat fonsiyonlu aminler ile reaksiyonu. Polimerlerin pH duyarlılıkları belirlendi ve pKb değerlerinin 4.90 ile 7.50 arasında değiştiği bulundu. İki tane misel yapabilen PBAE, kanser ilacı olan Doksorubisin'in salınımı için araştırıldı. pH 7.4'de miseller DOX'u yavaşca saldı (120 saat içinde %20 den daha az). Ancak, miselerin asidik ortamda bozulmasından dolayı pH 5.5'de DOX daha fazla salındı (120 saat içinde %60). Bu çalışmanın sonuçları test edilen polimerlerin ilaç salınım sistemlerinde kullanılma potensiyelleri olduğunu gösterdi. İkinci kısımda, fosfonat ve bifosfonat ile fonsiyonlu polietileniminler (PEI) (dallı, Mn= 1.8 ve 10 kDa) gen transfer uygulamaları için sentezlendi. Polimerler, dietil vinil fosfonat (P1), tetraetil viniliden bifosfonat (P2) ve PEI'in Michael katılma reaksiyonuyla sentezlendi. Önsonuçlar P2 eklenmiş polimerlerin bir miktar gen taşıyabildiklerini gösterdi. Ayrıca, P2 eklenmesi in vitro toksisiteyi azalttı.
Özet (Çeviri)
In the first part of this study, phosphonate/bisphosphonate end-modified poly(β-amino ester)s (PBAEs) are synthesized and their pH sensitivity and drug delivery properties are investigated. Synthesis of the polymers involves two steps: i) preparation of acrylate-terminated polymers from reactions of poly(ethylene glycol) diacrylate (PEGDA, Mn=575) and 1,6-hexanediol diacrylate (HDDA) with propyl amine (PA) or 5-amino-1-pentanol (HP) and ii) reaction of these polymers with a phosphonate or a bisphosphonate-functionalized amine to give phosphonate/bisphosphonate end-modified PBAEs. The pH sensitivity of the polymers are determined, the pKb values ranging 4.90 to 7.50. Two of the micelle forming PBAEs were investigated for the delivery of the chemotherapy drug Doxorubicin (DOX). The micelles released DOX slowly at pH 7.4 (less than 20% in 120 hours). However, DOX release at pH 5.5 was fast (60% in 120 hours) because of the dissolution of the micelles at the acidic pH. Results of this study demonstrated the potential of the tested polymers as drug delivery systems. In the second part, phosphonate/bisphosphonate functionalized polyethylenimines (PEIs) (branched, Mn= 1.8 and 10 kDa) are synthesized for possible gene transfer applications. Synthesis of polymers involved Michael Addition reactions of diethyl vinylphosphonate (P1), tetraethyl vinylidene bisphosphonate (P2) and PEIs. Preliminary examinations showed some transfection efficiencies for P2 substituted PEIs. Moreover, P2 substitution decreased the toxicity of the polymers in vitro.