Design of tünnel formwork system in computer aided design environment
Tünel kalıp sisteminin bilgisayar destekli tasarımı
- Tez No: 47431
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA İ. GÖKLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET TÜNEL KALP SİSTEMİNİN BİLGİSAYAR DESTEKLİ TASARIMI AVCI, Can Selçuk Yüksek Lisans, Makina Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Assoc.Prof. Dr. Mustafa İ. GÖKLER Eylül 1995, 115 sayfa Bu tez çalışmasında, tünel kalıp sisteminin, Bilgisayar Destekli Tasarım/Çizim ortamında oluşturulan bir yazılımla desteklenip, çözümlenmesi amaçlanmıştır. Üretici firma konumundaki Mesa İmalat San. ve Tic. A.Ş. tarafından imalatın projelendirme aşamasında kullanılan çalışma, tünel kalıp sistemine komple tasarım çözümleri sunmaktadır. Bu çalışma Mesa İmalat'ın proje kapasitesini 3.5 kat arttırarak, fabrikaya yüksek bir rekabet gücü katmıştır. Statik projelerini girdi olarak alan program, daha sonra proforma fatura ya da ağırlık merkezi analizi gibi farklı amaçlar için değişik paketlerde de kullanılabilinecek olan; parça çizimleri, parça listesi, fiyat analizi gibi sayısal ve grafik amaçlı çıktılar sunabilmektedir. GUI (Grafiksel Kullanıcı Arabirimi) sayesinde menülerle çalışan, kullanımı kolay bir yazılım olması dışında AutoCAD® sisteminin de bütün kolaylıklarından yararlanabilmektedir. Anahtar Kelimeler : Kalıp, Tünel Kalıp, Bilgisayar Destekli Kalıp Tasarımı. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DESIGN OF TUNNEL FORMWORK SYSTEM IN COMPUTER AIDED DESIGN ENVIRONMENT AVCI, Can Selçuk M.S., Department of Mechanical Engineering Supervisor : Assoc.Prof.Dr. Mustafa İ. GÖKLER September 1995, 115 pages In this thesis, a software package has been developed under a Computer Aided Design and Drafting environment, to satisfy the design requirements of the tunnel fornrwork system, used in Mesa İmalat San.Tic.A.Ş. as a manufacturer which is capable of performing complete design solutions for the tunnel fornrwork systems. This software, by improving the project capacity of Mesa İmalat 3.5 times, established a great competitive power to the factory. Taking structural projects of the buildings as an input data, the software can produce both numerical and graphical outputs; job drawings, detailed part list, accessories list, cost analysis. The output of the program is also used for preparation of proforma invoice from the cost analysis and center of gravity analysis for transportation. Through the use of graphical user interface the software runs in a menu driven, user friendly environment based on AutoCAD® which also enables to reach the utilities of the CAD system it works. Keywords : Formwork, Tunnel fornrwork, Computer Aided Fornrwork Design. m