WGS kinetics over pt-based trimetallic catalyst under realistic conditions
Gerçek şartlar altında pt-bazlı üç metalli katalizörün WGS kinetiği
  1. Tez No: 474319
  2. Yazar: GİZEM YUMRU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERHAN AKSOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı, gerçekçi besleme koşulları altında su-gaz değişimi reaksiyonu için küçük ölçekli yakıt işlemcisinin WGS ünitesinin tasarımında kullanılmak üzere 1Pt-0.5Re-1V/CeO2 katalizörü üzerinde güvenilir bir üssel hız denklemi elde etmektir. Bu kapsamda, 1Pt-0.5Re-1V/CeO2 katalizörü incipient-to-wetness empregnasyon yöntemi kullanılarak hazırlanmış ve kütle transferi sınırlamaları olmayan deneysel koşulları belirlemek için ön kinetik testler yapılmıştır. Kinetik deneyler buhar/karbon oranı 15 ile 45 arasında değişen aralıkta 350 °C'de ve atmosfer basıncında gerçekleştirilmiştir. 17 çift deney karbonmonoksit, buhar, hidrojen, karbondioksit ve metanın kısmi basınçları ve reaktörde kalma süresi değiştirilerek yürütülmüştür. Deneysel hız verileri, başlangıç hız yöntemi kullanılarak üssel hız denkleminin kinetik parametrelerini tahmin etmek için kullanılmıştır. WGS reaksiyon mertebeleri doğrusal olmayan bağlanım yöntemi kullanılarak %6 hata payı içinde sırasıyla karbonmonoksit, buhar, hidrojen ve karbondioksite göre 0.82, 0.31, -0.29 ve -0.35 olarak tahmin edilmiştir. Reaksiyon hızı, besleme akışında CO veya H2O konsantrasyonundaki bir artış ile artarken, besleme akışına H2 ve CO2 eklenmesiyle nispeten azalmıştır. Buna ek olarak, besleme akışındaki metan varlığının WGS kinetiği üzerindeki etkisi araştırılmış ve hız ifadesinde metan teriminin varlığında ve yokluğunda, CO, buhar, H2 ve CO2'nin öngörülen reaksiyon mertebelerinde herhangi bir değişiklik olmadığı için kinetik reaksiyon hızının, besleme akışındaki CH4 konsantrasyonundan bağımsız olduğu bulunmuştur. Görünür aktivasyon enerjisi ve frekans faktörü 300-350 ºC sıcaklık aralığında sırasıyla 28.21 kJ mol-1 ve 29.09 μmol mgcat-1 s-1 kPa-0.49 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to obtain a reliable power law type kinetic expression under realistic conditions for water-gas shift reaction over 1Pt-0.5Re-1V/CeO2 catalyst to be used in designing the WGS unit of a small scale fuel processor. In this content, 1Pt-0.5Re-1V/CeO2 catalyst was prepared using incipient-to-wetness impregnation method and the preliminary kinetic tests were conducted to determine kinetically controlled and mass transfer limitations free experimental conditions. The kinetic experiments were performed at 350 °C and atmospheric pressure with S/C feed ratio ranging from 15 to 45. 17 pairs of kinetic experiments were conducted according to an experimental design having partial pressures of carbon monoxide, steam, hydrogen, carbon dioxide and methane, and residence time, W/F, as the parameters. Experimental rate data were used to estimate kinetic parameters of the power-law kinetic model by using the method of initial rates. WGS reaction orders were estimated as 0.82, 0.31, -0.29 and -0.35 for carbon monoxide, steam, hydrogen and carbon dioxide, respectively, by using non-linear regression analysis in MATLABTM within ±6% error margin. Results indicated that the reaction rate increased with an increase in the concentration of CO and H2O in the feed stream, while it decreased slightly with the addition of H2 and CO2. In addition, the effect of methane presence in the feed on WGS kinetics was investigated, and the kinetic reaction rate was found to be practically independent of the concentration of CH4 in the feed stream as there was no change in the predicted reaction orders of CO, steam, H2 and CO2 in the absence and presence of methane term in the rate expression. The apparent activation energy and the frequency factor were calculated as 28.21 kJ mol-1 and 29.09 μmol mgcat-1 s-1 kPa-0.49, respectively in a temperature range of 300-350 ºC.