Carbon nanoparticles based polypropylene nanocomposites
Karbon nano-parçacık takviyeli polipropilen nanokompozitleri
  1. Tez No: 474320
  2. Yazar: FARZAD ABDOLLAHZADEH BINA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ BÜLENT ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Polimerler kolay işlenebilirlik, iyi kimyasal direnç, düşük maliyet ve düşük özgül ağırlık gibi bazı avantajlara sahip olsa da metal ve seramik ile karşılaştırıldığında düşük mukavemet, düşük elastisite modülü, düşük çalışma sıcaklığı, düşük elektrik ve ısıl iletkenlik gibi dezavantajlara sahiptir. Bu nedenle, bu dezavantajları aşmak için, bu çalışmada ikinci faz olarak, karbon esaslı nano ölçekli parçacıklar ilave edilerek polipropilenin özelliklerinin dönüşümü araştırılmıştır. Bu çalışma, karbon esaslı nano boyutlu parçacıklar eklenmesinin polipropilen matrisinin mekanik ve elektriksel özelliklerinde yol açtığı değişiklikleri gözlemek için üç aşamada gerçekleşmiştir. İlk olarak, karbon lifleri, polipropilen içine ektrüzyon prosesi ile karıştırılmıştır. İkinci olarak, karbon karası mastırbeç, eriyik karıştırma yöntemiyle polipropilen içinde çeşitli oranlarda seyreltilmiştir. Son olarak, grafen polimerik matris içerisine eriyik karıştırma yöntemi ile karıştırılmış ve bu kompozit ve nanokompozitlerin mekanik ve elektriksel özellikleri ölçülmüş ve sonuçları tartışılmıştır
Özet (Çeviri)
Although polymers have some advantages like easy processability, good chemical resistance, low cost, and low specific gravity as compared to metals and ceramic, they have disadvantages such as low strength, low modulus, low operating temperature, and low electrical and thermal conductivities. Therefore, to overcome these cons, this study investigates experimentally the property transformation of polypropylene by the addition of carbon based nano-scale particles, in particular graphene, as a second phase. The study was carried out in three experimental steps in order to observe the effect of addition of carbon based nano-scale particles on the mechanical and electrical properties of the polypropylene matrix. First, carbon fibres were melt mixed with the polypropylene via melt mixing. Second, carbon black masterbatch were diluted at various ratios with polypropylene by melt mixing. Finally, graphene was melt mixed into the polymeric matrix and the mechanical and electrical properties of those composites and nanocomposites were measured and the results were discussed