Alternative closure of the yvon-born-green hierarchy
Yvon-born-green hiyerarşi alternatif kapalılığı
  1. Tez No: 474324
  2. Yazar: SINA ZAREPAKZAD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Do˘gru zaman ¨ol¸ce˘ginde verimli bir i¸slem eksikli˘gi, atom d¨uzeyindeki sim¨ulasyon y¨ontemlerinin bazı kısıtlarla kar¸sıla¸smasına neden olmakta ve faz d¨on¨u¸s¨um¨u gibi olaylar ¸calı¸sılamamaktadır. Tatmin edici sonu¸cların elde edilmesindeki engellerden biri, atom d¨uzyindeki sim¨ulasyonlarda temel olan teorinin g¨u¸cs¨uz olmasıdır. Bir di˘ger mesele ise t¨um sim¨ulasyon uzunlu˘gunu daraltan belirli bir t¨urdeki etkile¸simin sınırlanmasıdır. Faz d¨on¨u¸s¨um¨un¨un ¸calı¸sılması i¸cin yaygın zaman ¨ol¸ce˘ginde, iste˘ge ba˘glı atomlar arası potansiyelli atomsal sistemler i¸cin kesin bir d¨on¨u¸s¨um denklemi sa˘glayan yeni bir model geli¸stirdik. Bu model, molek¨uler dinamik, dinamik yo˘gunluk fonksiyon teorisi ve faz alanı kristal model alanlarıda mevcut sim¨ulasyon y¨ontemlerine bir alternatif olabilir. Bu model kapalı yapıda a¸cık atomlar-arası potansiyelli bir-hacim da˘gılım fonksiyonu sa˘glamaktadır ve atomik boyutsal ¨ol¸cekte kristal davranı¸slarını modelleyebilmekte ve di˘ger yakla¸sımlardan ¸cok daha hızlı sim¨ulasyonları sa˘glayabilmektedir. Bu yakla¸sımı kullanarak kristal yapısı ve ¨ozellikleri, DDFT y¨ontemindeki gibi serbest-enerji fonksiyonu t¨uretmeden veya PFCM y¨ontemindeki gibi direkt korelasyon fonksiyonunun gradyan geni¸slemesi katsayıları arasında e˘gri uydurmadan, direkt olarak belirlenebilmektedir. Bu y¨ontem, verilen atomlar-arası potansiyel i¸cin bir faz diyagramı olu¸sturmak i¸cin geni¸sletilebilmekte, bir kristalin d¨uzensiz katı halden itibaren ¸cekirdeklenmesini ve b¨uy¨umesini takip etmek i¸cin uygulanabilmektedir. Ayrıca bu y¨ontem ba¸ska kristal yapıların dif¨uzyon gibi daha de˘gi¸sik kinetik ¨ozelliklerini modelleme yetene˘gine de sahip olabilmektedir. Bu tezin sonu¸cları ile, molek¨uler dinamik sim¨ulasyonları ile incelenen katı ve sıvıların atomik davranı¸slarının daha hassas bir bi¸cimde yeniden incelenmesi tasarlanmı¸stır.
Özet (Çeviri)
Lacking an efficient operation on the correct time scales has caused atomistic level simulation methods to encounter some limitations as they can not study phenomenas like phase transition. One of the obstacles in achieving convincing results is unsound theory, which is the fundamental in atomistic level simulations. Another issue is restriction to specific types of interaction which limits the overall simulation length. In order to study the phase change, we have developed a novel model which provides an accurate evolution equation for atomic systems with arbitrary interatomic potentials on diffusive time scales. This method can be alternative to available simulation methods in this branch of study which are molecular dynamics, dynamical density functional theory and phase field crystal model. The method provides the one-body distribution function in a closed form with explicit interatomic potential and is able to model the behavior of crystals on atomic length scales and leads to simulations that are many orders of magnitude times faster than other approaches. By using this approach, the crystal structure and properties could be specified directly without deriving a freeenergy functional as for DDFT, or fitting the coefficients in the gradient-expansion of the direct correlation function as for the PFCM. Method could be extended to construct a phase diagram for the given interatomic potential and applied to longer times to follow the nucleation and growth of a crystal from the initially disordered solid. This method can have the ability to model other crystal structures with more diverse kinetic phenomena like diffusion. The result of this thesis is intended to more accurately reproduce the atomic behavior of solids and liquids as observed by molecular dynamics simulations.