Experimental investigation of heat transfer enhancement of nanofluids in computer cooling systems
Nanoakışkanların bilgisayar soğutma sistemlerindeki ısı transferi arttırımının deneysel olarak incelenmesi
- Tez No: 474326
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada hBN-su nanoakışkanları kullanılan bilgisayar sıvı soğutma sistemlerinin soğutma performans artışı deneysel olarak incelenmiştir. Su bazlı nanoakışkanlar ultrasonik karıştırma yöntemi ve yüzey aktif madde kullanımı baz alınarak 2 adımlı üretim yöntemiyle üretilmiştir. İki farklı soğutma plakasının kullanıdığı deneysel sistemlerde 0.1-2\% parçacık hacim fraksiyonları için değelendirmeler 0.3-2 L/dk arası değişen sabit akış debilerinde yapılmıştır. Ayrıca ticari amaçlı üretilmiş kapalı devre sıvı soğutma sistemi hBN-su nanoakışkanlarının performansını incelemek için sabit pompa gücünde test edilmiştir. Yapılan tüm deneylerin sonucunda maksimum soğutma artış oranı 2\% hacim konsantrasyonuna sahip hBN-su nanoakışkanı ile elde edilmiş olup, sabit debide geçerkleştirilen deneylerde Stanton sayısı ve sıvı soğutma sistemlerinin ısıl direncindeki azalmanın ilişkili olduğunu gözlemlenmiştir. Buna ek olarak, soğutma performansındaki artış oranı akış debisi ve soğutma plakası tasarımına bağlıdır. Artan parçacık fraksyonları ile yapılan deneylerde, ticari sistemdeki soğutma performansı artışının azalan akış debisi ile kısıtlı olduğu gözlemlenmiştir. Bu sebeple, nanoakışkanların viskozite ve ısı iletkenliğindeki artış dikkate alındığında, soğutma kapasitesini maksimuma çıkarmak için en uygun soğutma plakası kullanılmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, cooling performance enhancement of computer liquid cooling systems using hBN-water nanofluids are investigated experimentally. Water based nanofluids are prepared with two step method by using ultrasonication and surface active materials. The particle volume fractions of 0.1-2% are considered at constant flow rates varying from 0.3-2 L/min for experimental systems with two different cold plates. A commercial closed loop liquid cooling system is also tested to examine performance of hBN-water nanofluids at constant pumping power. It is observed that the maximum cooling enhancement is obtained with 2% volume concentration of hBN-water nanofluid in all experimental systems and reduction in the thermal resistance of liquid cooling systems and Stanton number are correlated at constant flow rate experiments. Moreover, enhancement rate of cooling performance depends on the flow rate and the cold plate design. The cooling performance increase for the commercial system is observed to be limited with the reduced flow rate at increasing particle volume fractions. Therefore, cold plates must be optimized to maximize the cooling capacity, considering the increasing viscosity and thermal conductivity of nanofluids.