Different versions of the modularity theorem
Modülerlik teoreminin farklı versiyonları
- Tez No: 474327
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EKİN ÖZMAN KARAKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Sayılar teorisindeki en ilgi çekici sonuçlardan biri Modülerlik Teoreminin ispatıdır. Modülerlik Teoreminin pek çok farklı versiyonu vardır. Bu versiyonlardan biri olan geometrik versiyon, rasyonel sayılar üzerine tanımlı eliptik eğrilerle modüler eğriler arasında örten bir morfizma olduğunu söyler. Aritmetik versiyon ise rasyonel sayılar üzerine tanımlı eliptik eğrilerle modüler formlar arasında bir ilişki olduğunu söyler. Bu tezde Modülerlik Teoreminin geometrik versiyonunun aritmetik versiyonunu gerektirdiği gerçeğinin ispatı ana hatlarıyla verilmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the most interesting results in number theory is the proof of the Modu- larity Theorem. The Modularity Theorem has many different versions. The geometric version states that there is a surjective morphism between elliptic curves and modular curves over the field of rational numbers. The arithmetic version states that there is a relation between elliptic curves over the field of rational numbers and modular forms. In this thesis, we will give an outline of a proof of the fact that the geometric version of the Modularity Theorem implies the arithmetic version.