Investigation of the performance of a flat plate solar collector
Düzlemsel güneş kollektörünün performansının incelenmesi
- Tez No: 528616
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ASKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Dünya nüfusu hızla artarken zararlı karbon salınımına neden olan fosil yakıtların fiyatlarındaki dalgalanmalarla beraber, güneş, rüzgar ve hidro yenilenebilir enerjilere olan ihtiyacın giderek artışı küresel olarak kabul görmektedir. Düzlemsel (düz plaka) güneş kollektörünün (FPSC), en önemli parçası güneş ışınımını ısıya çevirip sistemde dolaşan akışkana transfer eden emici yüzeydir (absorber'dir). Bu tezde hacimsel oran % 0-2 aralığında ve 0.02 kg/s kütlesel debi değerlerinde bir FPSC'de akışkan olarak Al 2 O 3 , CeO 2 , Cu, SiO 2 ve TiO 2 olmak üzere beş farklı nanofluid kullanılarak kollektörün performansı incelenmiştir. Tezi doğrulamak için, deneyle ile bir karşılaştırma yapılmıştır ve sonuç olarak iyi bir anlaşma bulundu. Bu tezde yılın en soğuk ayı olarak Ocak ayı için ve en sıcak ayı olarak Temmuz ayı için kütle akış hızı ve düşük sıcaklık gibi parametrelerin performansa, enerjik verime ve ekserjik verime olan etkileri MATLAB programında yazılan bir parametrik çalışmayla ele alınmaktadır. Elde edilen sonuçlar, 0,02 kg/s'lik sabit bir debi ve % 2 hacimsel oran için, SiO 2 akışkanı ile veriminin her iki ay için de % 10 arttığını göstermektedir. Ek olarak, azami ekserji artışı 0.02 kg/s debide ve %2'lik hacimsel oranda Ocak ayında % 2,7 ve Temmuz ayında % 3,1 olarak Cu'da gözlemlenmiştir. Türkiye'de Aydın ilinin çevresel verileri ve özellikleri (sıcaklık ve ışınım) ele alınarak genel bir metodoloji geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
As the world population is increasing rapidly and the fluctuation in the price of the harmful fossil fuels, the need for renewable energies such as solar, wind and hdro have gradually been recognized and accepted globally. The absorber is the most important part of a flat plate solar collector (FPSC) which absorbs the solar radiation, converts it to heat and transfer it to the working fluid. This thesis investigates the performance of a FPSC using five different nanofluids including Al 2 O 3 , CeO 2 , Cu, SiO 2 , and TiO 2 as the working fluid with a volume fraction range of 0-2% and mass flow rate of 0.02kg/s. To validate the thesis, a comparison was made with an experiment in which a good agreement was found. A parametric study is done using a computer program written in MATLAB to investigate the effects of volume fractions on the performance, energetic and exergetic efficiencies of the collector in the coldest, January and hottest, July, month of the year. The results show that for a constant flow rate of 0.02kg/s and volume fraction of 2%, the maximum efficiency enhancement is observed in SiO 2 by 10% in both months while the maximum exergy enhancement is observed in Cu by 2.7% and 3.1% in January and July respectively for a flow rate of 0.02kg/s and volume fraction of 2%. The overall methodology has been developed on the environmental data (ambient temperature and irradiation), which are characteristics of the city of Aydin in Turkey.