Privacy management in online social networks
Çevrimiçi sosyal ağlarda mahremiyet yönetimi
  1. Tez No: 474340
  2. Yazar: NADİN KÖKCİYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR YOLUM BİRBİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Sosyal ağlarda kullanıcılar kişisel bilgilerini paylaşmaktan çekinmezler. Bunun karşılığında ise, mahremiyetlerinin korunmasını beklerler. Sosyal ağlarda mahremiyet ihlalleri, sosyal ağın yanlış çalışmasından ziyade kullanıcı hareketlerinden kaynaklı oluşur. Kullanıcılar kendileri ve başka kullanıcılar hakkında içerik paylaşabilirler. Birçok kullanıcı içerikleri dağıtmaya başlayınca, içerikler istenmeyen kişiler tarafından görülebilir. Hatta çıkarım yolu ile var olan bilginin ötesinde yeni bilgiler de açığa çıkabilir. Bu tezde öncelikle sosyal ağlarda karşımıza çıkabilecek mahremiyet ihlallerini tanımlıyoruz, ve bunun için bilginin anlamsal olarak ifade edilmesi gerektiğini gösteriyoruz. Önerdiğimiz yöntemde, sosyal ağ sistemi etmen tabanlı bir sistem olarak ele alınıyor. Etmenler kullanıcıların mahremiyet gereksinimlerini bilerek sistem ile taahhütler yapıyor. Taahhütlerin yerine getirilmemesi ise mahremiyetin ihlal edildiği anlamına geliyor. Önerdiğimiz bir algoritma sayesinde, farklı sosyal ağ derinliklerinde mahremiyet ihlallerini tespit ediyoruz. Başka bir doğrultuda, önerdiğimiz mahremiyet modelleri sayesinde, etmenler müzakere yöntemlerini kullanarak mahremiyet ihlalleri yaşanmayacak şekilde içerik paylaşabiliyor. Diğer bir deyişle, etmenler içeriği paylaşmadan önce iletişime geçerek, mahremiyeti koruyan ortak bir içerik üzerinde anlaşıyorlar. Önerdiğimiz bir yöntemde, etmenler kullanıcıların mahremiyetini karşılıklı olarak korumaya çalışıyorlar. Bunu yaparken, mahremiyet kurallarını ve fayda fonksiyonlarını gözetiyorlar. Önerdiğimiz diğer yöntemde ise, etmenler ontolojilerini kullanarak mahremiyetlerini korumak üzere argümanlar üretiyor, ve tartışma sonucunda içeriğin paylaşılıp paylaşılmayacağına karar veriyorlar. Önerilen yöntemde, etmenler Varsayım-tabanlı Muhakeme sistemini kullanıyorlar. Tüm bu modelleri uygulama olarak sunuyor, ve gerçek hayat senaryoları kullanarak değerlendiriyoruz.
Özet (Çeviri)
People are willing to share their personal information in social networks. The users are allowed to create and share content about themselves and others. When multiple entities start distributing content without a control, information can reach unintended individuals and inference can reveal more information about the user. This thesis first categorizes the privacy violations that take place in online social networks. Our proposed approach is based on agent-based representation of a social network, where the agents manage users' privacy requirements by creating commitments with the system. The privacy context, including the relations among users or content types are captured using description logic. We propose a sound and complete algorithm to detect privacy violations on varying depths of social networks. We implement the proposed model and evaluate our approach using real-life social networks. A content that is shared by one user can very well violate the privacy of other users. To remedy this, ideally, all the users that are related to a content should get a say in how the content should be shared. To enable this, we model users of the social networks as agents that represent their users' privacy constraints as semantic rules. In one line, we propose a reciprocity-based negotiation for reaching privacy agreements among users and introduce a negotiation architecture that combines semantic privacy rules with utility functions. In a second line, we propose a privacy framework where agents use Assumption-based Argumentation to discuss with each other on propositions that enable their privacy rules by generating facts and assumptions from their ontology.