The brand reputation of facebook: A case study of Cambridge Analytica crisis on facebook
Facebook'un marka itibarı: Facebook'taki Cambridge Analytica krizine ilişkin örnek olay incelemesi
  1. Tez No: 571570
  2. Yazar: SARA ZIAD TARIQ TARIQ
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. AKIN MARŞAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu tezin odaklandığı konu, sosyal medyanın (özellikle Facebook'un) kullanıcılarına sağladığı katkının araştırılması ve marka itibarının Facebook'u nasıl etkilediğinin incelenmesidir. Facebook'taki üçüncü taraf uygulamaları, bunları yükleyen kullanıcıların kişisel bilgilerini toplayabilir. Kullanıcıların uygulamalar tarafından ya da Facebook tarafından bilgilendirilmediğini göz önünde bulundurulduğunda, bu durum ciddi gizlilik sorunları doğurmaktadır. Bu çalışmada ayrıca kullanıcıların görüşleri ve markaların krizle karşı karşıya kaldıklarında ne yaptıkları araştırılmaya çalışılmaktadır. Sosyal medya platformlarının ortaya çıkışı, marka sahibi şirketlerin müşterileri ile nasıl iletişim kurma şekillerini büyük ölçüde dönüştürdü. Medya, bugün şirket yöneticilerinin gündeminin başında gelmekte ve şirketler için benzersiz fırsatlar sunmaktadır. Bu çalışma aynı zamanda teorik ve deneysel (ampirik) kısımdan oluşmaktadır. Teorik kısım, özellikle tüketiciler ve markalar arasında bir yakınlık duygusu yaratarak, geleneksel sınırların aşılmasında topluma yardımcı olan sosyal medyanın rolünün net olarak ortaya konulmasını amaçlamaktadır, Facebook gibi sosyal medya ağlarının büyümesiyle, kullanıcıların özel yaşamı düzenli olarak daha fazla açığa çıkmaktadır. Siyasi bir danışmanlık firması olan Cambridge Analytica gibi şirketler, çeşitli kişisel test yapıldığını düşünen katılımcıların kişisel bilgilerini topladı, ancak bu bilgiler politik olarak faydalı başka bilgilerin türetilmesinde kullanıldı. Bu durum, şirketleri potansiyel olarak zarar verici durumlara karşı daha duyarlı olmaya itti. Markalar sıklıkla vaatte bulunur, ancak bu vaatler yerine getirilmediğinde, marka bir şekilde bundan etkilenir. Deneysel kısmın amacı ise kriz yönetimi sürecini ve bunun marka itibarı üzerindeki etkisinin incelenmesi; kriz yönetiminin önemi ve marka itibarının değerlendirilmesi; Cambridge Analytica krizinin Facebook ve kullanıcıları üzerindeki etkisinin incelenmesi; insanların neden belirli sosyal medyaları diğerlerinden daha fazla kullanma yoluna gittiklerinin araştırılması; kurumlarda veya markalarda gizlilik kaygılarının öneminin incelenmesi; ve son olarak kuruluş tarafından kabul edilen kriz yönetimi politikalarının araştırılmasıdır.. Çalışma popülasyonunun hedef kitlesini, İstanbul Aydın Üniversitesi'ndeki sosyal medya kullanan tüm uluslararası öğrencileri oluşturmaktadır. Bu araştırma için toplanan veriler İstanbul Aydın Üniversitesi'nin çevrimiçi sistemi ile sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is focused to investigate the contribution of social media (especially Facebook) to its users, and how brand reputation affects Facebook. Third-party applications on facebook can collect persoanl information of its users who install them. Situation as such raises serious privacy issues as considering that these users are not notified by the applications nor by Facebook. This study also tries to investigate the views of users and what brands do when faced with crisis. The emergence of social media platforms has so much transformed how companies with brands communicate with customers. Media is today top of the agenda for business executives, and it provides unique opportunities for companies. This study also consist of the theoretical and emperical part. The theoretical part aims at clarifying the role of social media which has helped the society in dissolving traditional boundaries, especially by creating a sense of proximity between consumers and brands, with the growth of social media networks, such as Facebook, users privacy has become regularly more exposed. Companies like Cambridge Analytica, a political consulting firm collected personal information from participants who believed they were taking some personal test but rather, the information was used to derive other politically useful aspects. It has push companies to be more susceptible to potentially damaging situations. Brands often make promises, but when such promises are not fulfilled, the brand is affected in one way or the other. The empirical part aims to: examine the crisis management process and its effect on brand reputation; evaluate the significance of crisis management as well as brand reputation; examine the impact of Cambridge Analytica crisis on Facebook as well as its users; investigate why people turn to over use specific social medias than others; examine the importance of privacy concerns in organizations or brands; and finaly investigate the crisis management policies adopted by the organization. The study population was targeting all the international students of Istanbul Aydin University who's using social media. Data collected for this research was carried within the online system of Istanbul Aydin University.