An estimation of anthropometric characteristics of adult female population of Turkey
Türkiye yetişkin kadın nüfusunun antropometrik ölçümlerinin tahminlemesi
- Tez No: 474359
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT EKŞİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Ergonomi, kullanıcıların donanım, iş ve çevre ile aralarındaki uyum ile ilgilenir. Antropometri, insan vücut ölçümleri ile ilgili bilim dalı, ergonomik tasarımlara önemli katkıda bulunur. İnsanlar için optimal tasarımlar antropometrik veri kullanımını gerektirir (ör.; iş istasyonu, alet, ekipman, makine ve araç tasarımları). Antropometrik ölçüler ülkelerarası farklılıklar gösterebilir. Bu nedenle, her ülkenin kendine ait antropometrik veritabanının olması ergonomik tasarımlar için gereklidir. Türkiye nüfusunun antropometrisi üzerine yapılmış birçok çalışma olsa da, mevcut verilerden, kapsam ve istatistiksel özellikler açısından, kullanışlı ve geçerli bir antropometrik veritabanı oluşturmak mümkün değildir. Bu nedenle, bu çalışmanın temel amaçları şunlardır: i) yetişkin Türkiye kadın nüfusunun vucüt ölçüleri için güncel bir veritabanını oluşturmak; (ii) yaş ve meslek faktörlerinin vücut ölçüleri üzerindeki etkisini araştırmak; ve (iii) sonuçları daha önce yapılan çalışma sonuçları ile karşılaştırmak. Bu amaçla, 18-79 yaş arası 250 kişilik örneklemden statik ve dinamik toplam 65 adet vucüt ölçüsü alınmıştır. Örneklem, Türkiye'nin yedi bölgesinden seçilerek tabakalandırılmış metodla yapılmıştır. Örneklem, 2 meslek grubu (ağır ve hafif işler) ve 5 yaş grubuna (18 79 arası ve her bir grup 10 yılı içerecek şekilde) bölünmüştür. Bu çalışmanın sonucu olarak, Türkiye yetişkin kadın nüfusundan alınan 65 vücut ölçüsü, istatistiksel olarak belirlenmiştir. Sonuçlar, boy ve diğer dikey vücut ölçülerinin yaş ile birlikte belirgin bir biçimde kısaldığını göstermiştir. Bazı genişlik, derinlik ve çevre ölçümleri ise yaş ile birlikte belirgin bir biçimde artmaktadır. 2006'da yapılmış bir çalışma ile karşılaştırıldığında, kadınların boylarında ortalama 1.5 cm'lik artış olduğu ve ortalama vücut ağırlıklarında bir değişim olmadığı gözlenmiştir. Diğer ülkelerin sonuçları ile karşılaştırıldığında ise, Türkiye'deki kadın nüfusunun antropometrik ölçümleri, Cezayirli ve Kübalılar'ınkine benzerken; Malezyalılar, Çinliler ve Taylandlılar'inkinden büyük; Kuzey Avrupalılar'ınkinden ise küçük olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Ergonomics is concerned with the fit between people and work, tool, equipment, vehicle and the environment. Anthropometry, the science of human body measurements, is a field that contributes to ergonomic design. Optimal designs for people (e.g.; designs of workspaces, tools, machines, vehicles and personal protective equipment) involves the use of anthropometric data. Anthropometric measures may vary among world populations from different regions. Hence, every country may require its own anthropometric database. Even though there exist a number of studies on the anthropometric measurements of population of Turkey, the available data are not enough and statistically sound in establishing a useful and valid anthropometric database. Therefore, the main objectives of this study were as folows: (i) to generate an up-to-date anthropometric database of adult female population of Turkey; (ii) to investigate the effects of age and occupation on body dimensions; and (iii) to compare the results with prior female anthropometric data of Turkey and with other nationalities. In order to reach the stated objectives, 65 static and dynamic body dimensions were taken from 250 adult females aged from 18 to 79 yrs. Sampling is done in a stratified manner including subjects from seven regions of Turkey. Subjects were divided into two occupational (manual and non-manual) and five age groups (18 to 79 separeated by 10 years). Results showed that stature and other vertical body dimensions as well as length dimensions were significantly decreasing with age. Some breadth, depth and circumference dimensions were significantly increasing with age. Comparing to a study in 2006, there is a 1.5 cm increase in stature and a no significant decrease in body mass. When compared to the results of other nationalities, anthropometric data of the female population of Turkey, in general, is similar to the Algerian and Cuban, greater than Malaysians, Chinese and Thai adults and lower than Northern Europeans.