Impact of green building implementation to project budget
Yeşil bina uygulamasının proje bütçesine olan etkisi
  1. Tez No: 474384
  2. Yazar: ZÜLKÜF ROHAT PALAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER ÖZYURT ZİHNİOĞLU, DR. MEHMET SAİT CÜLFİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
İklim değişikliği, doğal kaynakların tükenmesi ve enerji üretim yetersizliği gibi küresel sorunlar her geçen gün daha çok açığa çıkmaktadır. Bu problemler insanlığın geleceğini derinden etkilemektedir. Binalar; dünyadaki enerji ve temiz suyun önemli bir bölümünü tükettikleri için bu problemlerin oluşmasında önemli bir rol oynamaktadır. Yeşil inşaat pratiği ise çevreye sorumlu ve kaynakları verimli kullanan yapılar yaratmaktadır. Yeşil binalar bu problemlere bir çözüm sunduğu için sertifikasyon sistemleri aracılığıyla daha popüler olmuştur. Fakat yeşil binaların proje maliyetine etkisi konusunda sektörde bir belirsizlik bulunmaktadır. Bu çalışma yeşil bina stratejilerinin proje bütçesine olan etkisini araştırmaktadır. Türkiye'de bulunan LEED Gold ve Platinum sertifikalı dört yeni bina çalışma kapsamında ele alınmıştır. Araştırma sonucunda yeşil bina maliyetini etkileyen en önemli maddelerin hedeflenen yeşil bina sertifika seviyesi, inşaat kapsamı (iç mekanların kapsamda olup olmaması) ve binanın sertifika kararından önceki konsept tasarımının nitelikleri olduğu belirlenmiştir. Binanın su ve enerji verimliliği hedeflerine farklı stratejiler izlenerek ulaşılabileceği ve farklı stratejilerin sabit maliyet üzerine farklı derece artışa sebep olduğu belirlenmiştir. Genellikle konsept tasarım aşaması ile ilgili olan maliyetleri düşürmek için yeşil bina kararının erken alınmasının ve yeşil bina stratejilerinin konsept tasarım esnasında bulunmasının etkili olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Global environmental problems such as climate change, resource and water depletion became more and more visible in the last decade and they deeply affect the future of the humankind. Buildings have a large impact in these problems because they consume a considerable part of produced energy and clean water in the world. Green building is the practice of creating structures and using processes that are environmentally responsible and resource-efficient. Green buildings offer a solution to the global problems and thus they became more popular in recent years via established green building certification systems. However, there are still questions in the construction sector about the effects of green buildings to project budget. This study is based on the investigation of the factors creating impact on the green building project budget in Turkey. Four LEED Gold and Platinum certified buildings are examined as case studies. Considering the findings of this study, it can be concluded that the impact of green building implementation on the project budget are affected by the level of desired green building certification, scope of construction work (whether it is core and shell or fully built building) and qualities of initial concept design before consideration of certification. Also, water and energy efficiency goals can be met with different strategies which can lead different green building cost impact. Concept design of a green building should consider green building strategies as early as possible to achieve a cost effective green building.