Yüksek gürültü ve titreşime sahip olan kapalı mekanların insan sağlığı üzerine zararlarının incelenmesi
Investigations on human health of closed spaces which have high noise and vibration
  1. Tez No: 474390
  2. Yazar: İBRAHİM ÇATAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Çevre Mühendisliği, Technical Education, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Araştırma Tarsus İlçesinde bulunan 5 farklı düğün salonundan yapılan ölçümler ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın amacı kapalı düğün salonlarındaki misafirlerin ve özellikle çalışanların maruz kaldığı gürültünün derecesini belirlemek ve bu gürültünün buradaki insanları ne derece etkilediğini tespit etmek ve alternatif çözüm önerileri tespit etmektir. Bu araştırmada düğün salonlarında belirli ve tekrarlı aralıklarla çeşitli noktalardan ölçümler yapılmıştır. Bu ölçümler veri oluşturacak şekilde bilgisayar ekranına aktarılarak bazı genellemelere ulaşılmıştır. Ayrıca düğün salonu çalışanların gürültüye olan duyarlılığını anlamak ve analiz etmek amacıyla kapsayıcı bir anket çalışması uygulanmıştır. Bunların yanında gürültünün çalışanlar üzerindeki etkilerini ortaya çıkarmak için her düğün salonundan 3, toplam 15 personel alınarak bu çalışanlara işitme testi yapılmıştır. Tüm ölçüm sonuçları, gürültü yoğunluğunun düğün salonlarındaki bölgesel dağılımı, anketten elde edilen veriler ve işitme testi sonuçları da dikkate alınarak gürültü önleyici ve azaltıcı önlemler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was carried out with the measurements made in 5 different wedding halls located in Tarsus District. The aim of the research is to determine the level of discomfort suffered by the guests in the indoor wedding halls, and especially the employees, and to determine the extent to which these people are affected and to suggest alternative solutions. In this research, measurements were made at various points in the wedding halls at specific and recurrent intervals. These measurements were transferred to the computer screen in such a way as to generate data that some generalizations were made. In addition, a survey was conducted to understand and analyze the sensitivity of the employees of the wedding hall to noise. In addition to these, in order to reveal the effects of noise on the employees, 3 people in each wedding hall, a total of 15 personnel were taken and these employees were auditioned. Noise prevention and reduction measures were determined by taking into account all measurement results, regional distribution of noise intensity in wedding halls, data obtained from questionnaire and results of hearing test.