Tunçbilek Linyitinin çeşitli çözücülerde ısısal ekstraksiyonu
Thermal extraction of Tunçbilek Lignite in various solvents
- Tez No: 474420
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada Tunçbilek linyitinin çözücü ekstraksiyonu ılıman koşullarda N-metil-2-pirolidon (NMP), dimetilformamit (DMF), kinolin ve 1-metil naftalin (1-MN) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Polar çözücüler olan NMP, DMF ve kinolin kullanıldığında elde edilen ekstraksiyon verimi yüksek iken, apolar 1-MN kullanıldığında daha düşük bir ekstraksiyon verimi elde edilmiştir. Polar çözücü karışımları kullanıldığında ekstraksiyon veriminde artışlar gözlenmiştir. 1-MN kullanıldığında ekstraksiyon veriminde artış elde etmek için, 1-MN içine çeşitli oranlarda polar çözücüler (NMP ve kinolin) ve iyonik sıvı ilave edilmiştir. NMP ve kinolin ilavesi ekstraksiyon veriminde artışa neden olurken, iyonik sıvı ilavesi etkili olmamıştır. 1-MN içerisine ilave edilen çözücülerden NMP, kinoline göre daha etkili olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, solvent extraction of Tunçbilek lignite was carried out under mild conditions using N-methyl-2-pyrrolidone (NMP), dimethylformamide (DMF), quinoline and 1-methyl naphthalene (1-MN). Extraction efficiency was high when NMP, DMF and quinoline were used as polar solvents, but a lower extraction efficiency was obtained when apolar 1-MN was used. Increases in extraction efficiency were observed when polar solvent mixtures were used. Polar solvents (NMP and quinoline) and ionic liquid were added to 1-MN at various ratios to obtain an increase in extraction yield when 1-MN was used. While the addition of NMP and quinoline caused an increase in the extraction yield, ionic liquid addition was not effective. It has been found that NMP is more effective than quinoline in solvents added to 1-MN.