Maden işletmelerinde iş güvenliği önlemleri ve risk analizi: Medcem Madencilik Çimento Fabrikası kalker ocağı uygulaması
Occupation safety measures and risk analysis in mine enterprises: Medcem Mining Cement Factory limestone qarry application
- Tez No: 474421
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN EJDER TEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, maden sektöründeki açık ocak işletmelerinde çalışanları oluşabilecek iş kazalarından, meslek hastalıklarından korumak ve çalışanların daha sağlıklı bir ortamda çalışmalarına devam etmesi hedeflenmektedir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bilgilerine göre; maden sektörü iş sağlığı ve güvenliği açısından çok tehlikeli sınıfta yer almaktadır. Bu çalışma Medcem Madencilik San. A.Ş. çimento fabrikası açık ocak işletmesi olan kalker ocağı ele alınmaktadır. Kalker ocağındaki tehlikeler belirlenmiş oluşabilecek riskler“ Fine - Kinney”risk analiziyle değerlendirilmiştir. Fine - Kinney risk analiziyle; çalışanları karşılaşabileceği riskler belirlenerek gerekli iş sağlığı ve güvenliği önemleri alınmış ve saha çalışmaları uygulanmıştır. Bu çalışma neticesinde, iş sağlığı ve güvenliği uygulama ve eğitimleriyle hem çalışanların, hem işverenin maddi ve manevi kayıplarını en minimuma indirebilmeyi amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
This study targets to protect those who work in open mine from the probable work accidents, diseases and let them carry on in better conditions. According to Ministry of Labour and Social Security the data provided; mine sector is classified as very dangerous in terms of occupational health and safety. Medcem Mininig Industry Ltd open cement factory, which is limestone is evaluated. Dangers within limestone are determined through probable risks analysis called 'Fine – Kinney'. Through 'Fine – Kinney' analysis;the risks that can be faced by employees are determined and necessary work health and safety conditions are provided and necessary onsite works are provided. With this work, it is targeted to minimize both the material and spiritual losses of both the employers and employees.