Bir iş makinasının montaj hattının planlanması
Designing an assambly line of a construction equipment
  1. Tez No: 474423
  2. Yazar: İPEK LUZUMLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ONUR GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez kapsamında, yerinde montaj tekniği ile montajı yapılan 940 model Wheel Loader iş makinasının montajının düz hatlı montaj istasyonu ile yapılması önerilmektedir. Planlanan montaj hattı Flexible Line Balancing programı ile oluşturulup, 2D ve 3D çizimlerde Autocad ve Creo Parametrik programları kullanılmıştır. Hattın kurulması planlanan alanın boyu ile makinanın boy uzunluğu, makinanın konum kısıdı ve istasyonlar arası olması gereken boşluklar hesaba katıldığında alana en fazla 7 istasyonun sığabileceği kararlaştırılmıştır. Bu sebepten dolayı bir hattan diğer hatta geçişte arada geçecek olan süreler, çıkabilecek aksilikler ve ön hazırlıklar düşünüldüğünde takt time denemelerinin 660'den 800'e kadar yapılmasına karar verilmiştir. Sonuç olarak“düz tip montaj hattı”7 istasyonlu ve her istasyon 660 dk eşit montaj zamanlı olarak kararlaştırılmıştır. Her istasyonda yapılacak iş öğeleri belirlenmiştir. 660 dk da iş öğelerinin montajının her istasyon için gerçekleşme oranı 1.istasyondan başlayarak sırasıyla %72,72-%100-%98,48-%98,48-%100-%96,96-%96,96 olarak hesaplanmıştır. Düz hatlı montaj istasyonunda 7 istasyon için gerekli toplam en az 10 montaj elemanına ihtiyaç olacağı belirlenmiştir. Yerinde montaj uygulamasında her 73 saat te 1 makinanın montajı yapılırken, düz tip montaj hattı uygulamasında ilk 73 saat sonrasında her 73 saat te 7 makinanın montajı gerçekleştirilecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis with a subject of“Designing an assembly line of a construction equipment”suggests information about how to create an assembly line for construction equipments. The planned assembly line, created with Flexible Line Balancing software, beside that autocad and creo parametric softwares and also used for 2D and 3D drawings. It has been decided that the length of the planned installation area of the line can fit up to 7 stations in the area when the length of the machine, the position of the machine and the required gaps between the stations are added to the account. Because of that, It was decided that the takt time experiments should be done from 660 to 800 when considering times between line transitions, mishapes that may arise and priliminaries. As a result,“Flat type assembly line”has decided to be 7 stations and on 660dk equal installation time. Work items to be made at every station are determined. The realization rate of work items for each station was calculated starting from the first station as 72.72% -100% -98.48% -98.48% -100.0% -96.96% -96.96% . It was determined that a total of at least 10 mounting workers required for 7 stations in the straight line installation station would be needed. At the Traditional assembly techniquies while the assembly of the machine is carried out every 73 hours, In the flat type assembly line application, 7 machines will be assambled every 73 hours after the first 73 hours.