Sağlık sektörü çalışanlarının karşılaştığı ergonomik riskler ve mersin ilindeki özel bir sağlık kuruluşu çalışanlarının çalışma duruşlarının OWAS yöntemi ile değerlendirilmesi
Health sector employees that have exposed to ergonomic risks and evaluation of working posture on employees at the private health care provider in mersin city by OWAS method
- Tez No: 474424
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR EŞME
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Hastaneler, Industrial and Industrial Engineering, Hospitals
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Çalışanların karşılaşabilecekleri ergonomik riskler, hem iş performanslarını hem de yaşadıkları hayatın fiziksel anlamda kalitesini direkt olarak etkileyen en önemli unsurlar arasındadır. Bu çalışmada sağlık sektörü çalışanlarının kas iskelet sistemini etkileyen ergonomik riskler ele alınmış olup, çalışmaları esnasında vücutlarının aldığı çalışma duruşları incelenmiştir. Elde edilen veriler, literatürde var olan pek çok risk değerlendirme yöntemi içerisinden OWAS yöntemi seçilerek detaylı şekilde değerlendirilmiştir. Değerlendirme için ErgoFellow isimli bilgisayar programından faydalanılmıştır. Değerlendirme sonucuna göre ilgili çalışanların karşılaştıkları kas iskelet sistemi risklerinin skoru orta seviye olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Ergonomic risks that employees may encounter are among the most important factors that directly affect both work performance and the physical quality of their life. In this study, the ergonomic risks affecting the musculoskeletal system of healthcare employees are addressed and the working postures of their bodies during their work are examined. The obtained data were evaluated in detail by selecting the OWAS method from among the many risk assessment methods available in the literature. ErgoFellow computer program was used for evaluation. According to the evaluation result, the scores of the musculoskeletal system risks of the related employees were measured as medium level.