Fotoğraf sanatında güneş baskı tekniğinin resimsel açıdan uygulama biçimi
The application style of solar printing technique from the artistic perspective in the art of photography
  1. Tez No: 474433
  2. Yazar: RABİA ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH BAŞBUĞ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Günümüz fotoğraf makinelerinin temelini, Camera Obscura oluşturur. Camera Obscura'dan birçok bilim adamı deneylerinde faydalanmış, ressamlarda bu araca kayıtsız kalamayarak çalışmalarında kullanmışlardır. Camera Obscura'daki oluşan görüntüyü bir yüzeye sabitlemek için, zamanla Güneş baskı teknikleri diye adlandırılan kimyasal süreçler başlamıştır. Resim ve fotoğraf arasındaki ilişki de bu süreçle beraber günümüze kadar gelmiştir. Bu çalışmamızda eski fotoğraf baskı tekniklerine günümüz açısından nasıl resimsel yaklaşılabilir düşüncesi ile Pinhole ve Güneş baskı tekniklerinden olan Cyanotype ve Vandyke baskıları incelenmiştir. Elde edilen görüntüler üzerine suluboya ile plastik değerler verilerek Fotopentür çalışmaları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Camera Obscura creates the basis of today's cameras. Many scientists have benefited from Camera Obscura in their experiments and painters were not indifferent to it and used it in their work. In order to fix the image formed on the Camera Obscura to a surface, chemical processes called solar pressure techniques have been introduced. The relationship between painting and photography came to this day with this process. In this study, we have examined how the old photographic printing techniques can be approached with pictorial approach and studied Cyanotype, Vandyke prints which are Pinhole and solar printing techniques. Photopenture studies have been obtained by giving plastic values with watercolor on the obtained images.