Erişkin tibia cisim kırıklarında suprapatellar girişli kilitli intramedüller çivi uygulamaları
Implementation of intramedullary nailing of the tibia with suprapatellar entry
  1. Tez No: 474451
  2. Yazar: ALİ MURAT BAŞAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TÜRKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı erişkin tibia kırıklarının intramedüller kilitli çivileme ile tedavisinin klinik sonuçlarını tartışmaktır. T. C. Sağlık Bakanlığı Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve TravmatolojiKliniğinde,Temmuz2001ileEkim2007tarihleriarasında,26erkekve9 bayandan oluşan toplam 35 tibia cisim kırıklı olguya kilitli intramedüller çivileme ameliyatı yapıldı. Bu olgulardan çağrımıza cevap vererek gelen 7'si bayan, 21'i erkek toplam28olgubuçalışmadadeğerlendirildi. Çalışmamıza18yaşaltıolgular,intraartiküleruzanımlıkırığıolanolgular,tip3 açıkkırığıolanolgularvecerrahisonrasıpsödoartrozuolanolgulardahiledilmedi. Bayanolgularınyaşortalaması45(min:38,maks:58)idi.Erkekolgularınyaşortalaması ise 44,3 (min:24, maks:74) idi. 7 bayan olgunun 3 tanesinin sağ 4 tanesinin ise sol bacağıopereedildi.21erkekolgununise10tanesininsağbacağı11'ninisesolbacağı opere edildi. Olgularımızın ortalama takip süresi 23,5 (min:6, maks:80) aydı. Olgularımızdan 4 tanesi açık kırık iken 24 tanesi kapalı kırık idi. Gustilo-Anderson sınıflamasınagöreaçıkkırıkların2tanesitip1,diğerikisiisetip2idi. OlgularJohnerveWrushkriterlerinegöredeğerlendirildiğinde17(%60)'siçok iyi,8(%28)'iiyive3(%10)'üortaolarakdeğerlendirildi.Sadece1(%3)olgumuzda reflekssempatikdistrofigelişti.1(%3)olgumuzdaameliyatsonrasıkrurisönkısımda geçmeyen uyuşma ve yanma yakınması oldu. 5. ayda üst uç dinamizasyonu sonrası bu yakınma geçti.1 (%3 ) olgumuzda da ameliyat sırasında üst kısım posterior korteks kırığıoluştu.Budurumsorunsuziyileşti.Olgularımızdan3(%10)tanesinde5°ile10° arası valgusta kaynama saptandı. Sadece 2 (% 7) olguda 5° üzeri anteversiyon deformitesi mevcuttu. Bunlar 6° ve 12° idi. 12° olan segmenter kırık idi. 2 (% 7) olguda1.5cmkısalıkbelirlendi.Buolgularınklinikyakınmasıyoktu. Uygun seçilmiş vakalardaki yüksek başarı oranı ile im kilitli çivileme yönteminin, erişkin tibia cisim kırıklarının tedavisinde seçkin bir metod olduğu düşüncesindeyiz.Tespitmateryalininstabilitesiniartırmakiçingrade1vegrade2açık kırıklardadahiloymalıintramedüllerçivilemeningerektiğinidüşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Tibia continues to be the intramedullary nailingstandard method of treatment of body fractures. Fracture reduction, provision of reduction continuity and stabilization may be difficult in proximal tibial fractures,fragmented or segmented tibial fracturesdue to the flexion position given during the operation. In these fractures, we describe a tibial intramedullary nailing technique with suprapatellar insertion in the semi-extensional position.The purpose of our study is to show the clinical and radiological results of tibial suprapatellar entry intramedullary nailing.