Mide ve bağırsak hastalıklarında bitkisel ve diğer doğal tedavi yöntemlerinin kullanımı 'Retrospektif anket çalışması'
The use of herbal and other natural therapies in gastrointestinal diseases 'A retrospective survey study'
- Tez No: 474452
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM YEŞİLADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fitoterapi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Mide ve bağırsak hastalıklarında kullanılan bitkisel ve diğer doğal tedavi yöntemlerinin yaygınlığının belirlenmesi, kullanılma nedenlerinin ve hastalar üzerindeki etkilerinin araştırılması amacıyla İstanbul, Anadolu Yakası'nda özel bir polikliniğin gastroenteroloji bölümüne ayaktan başvuran 115 gönüllü hasta (yaş ort: 46 ± 14,9 yıl, E/K= 39/76) ile bir anket çalışması yapılmıştır. Buna ek olarak mide ve/veya bağırsak hastalığı tanısı almış hastaların kullandığı bitkisel ve diğer doğal tedavi yöntemlerine ait bilgi kaynaklarının ve kullanımlarını sağlık personeliyle paylaşma oranlarının belirlenmesi ile paylaşmamalarındaki nedenlerin araştırılmıştır. İstatistiksel analiz SPSS 15.0 Windows programı kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
A questionnaire was conducted to investigate the prevalence, reasons and effects of herbal and other natural therapies used by 115 outpatient gastrointestinal patients (mean age: 46 ± 14,9 years, M/F= 39/76) visited the gastroenterology department of the private clinic in İstanbul, Asian Side. In addition, determination of information source and declaration to healthcare professionals related to the herbal and other natural therapies, and reasons why not declare their usage to the healthcare professionals were investigated. SPSS 15.0 Windows was used for statistical analysis.