Ağız patojenlerine etkili olabilecek bazı uçucu yağların antimikrobiyal aktivitelerinin değerlendirilmesi
To investigate the efficacy of some essential oils in oral pathogens
  1. Tez No: 474464
  2. Yazar: ÖZLEM ERENSAYIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM ÖZDEMİR ÖZENEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı, halk arasında ağız içi problemlerin tedavisinde kullanılan bitkilerden S. officinalis (adaçayı) ve C. ceylanicum (tarçın) uçucu yağlarının ağız patojenlerine etkinliğini araştırmaktır. Bu çalışma İstanbul Üniversitesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Temel Tıp Bilimleri Anabilim Dalı, Mikrobiyoloji Laboratuvarı ile Anadolu Üniversitesi, Eczacılık Fakültesi, Farmakognozi Anabilim Dalı, Fitoterapi Laboratuvarında gerçekleştirildi. Çalışmada kullanılan uçucu yağlar ISO standartlarında kaliteleri belirli ticari firmalardan elde edildi. Salvia officinalis ve Cinnamomum ceylanicum DMSO ile 64μl/ml olarak hazırlandı. Candida albicans ATCC 10231, Streptococcus mutans ATCC 25175 ve Lactobacillus casei ATCC 4646 suşları kullanıldı. S. mutans ve L. casei Brain Heart Infusion (BHI) agarda %5-7 CO2'li ortamda, C. albicans Sabouraud Dekstrose (SD) agarda aerop ortamda 37ºC'de 24 h inkübe edildi. Uçucu yağların içeriğindeki maddelerin relatif yüzdeleri gaz kromatografisinden yararlanılarak belirlendi. Enjeksiyon portu sıcaklığı 250°C olacak ve 300°C sıcaklıkta FID (Alev iyonlaşma dedektörü) tip detektör kullanıldı. Uçucu yağların kütle spektrumlarının alınmasında Agilent 5975 GC/MSD sistemi kullanıldı. Kolonlar 60°C 'de 10 dk, 4°C dk artışla 220°C'ye, 220°C'de 10 dk, 1°C dk artışla 240°C'ye ulaştı. Split Oranı 50:1, Elektron Enerjisi 70 eV ve Kütle Aralığı 35-450 m/z olarak kullanıldı. MBK(MFK)/MIK < 4 olan ürünler mikrobisid (bakterisid) etkili olarak değerlendirildi. S. mutans suşunda, Salvia officinalis'den (%6,4) elde edilen MIK değeri 8 μg/ml ve MBK değeri 16 μg/ml olarak bulunurken, Cinnamomum ceylanicum'den (%6,4) elde edilen MIK değeri ve 2 μg/ml MBK değeri 4 μg/ml olarak saptandı. L. casei suşunda, Salvia officinalis'den (%6,4) elde edilen MIK değeri 4 μg/ml ve MBK değeri 16 μg/ml olarak saptanırken, Cinnamomum ceylanicum'den (%6,4) elde edilen MIK değeri 1 mg/ml ve MBK değeri 4 mg/ml olarak bulundu. Klorheksidin diglukonat (%0,2) kontrol maddesinde MIK değeri 0,002 ve MBK değeri 0,0016 olarak kaydedildi. C. albicans suşunda, Salvia officinalis'den (%6,4) elde edilen MIK değeri 8 μg/ml ve MFK değeri 8 μg/ml olarak bulunurken, Cinnamomum ceylanicum'den (%6,4) elde edilen MIK değeri 1,25 μg/ml ve MFK değeri 1,25 μg/ml olarak tespit edildi. Klorheksidin diglukonat (%0,2) kontrol maddesinde MIK değeri 0,006 ve MFK değeri 0,006 olarak saptandı. Sonuç olarak, S. officinalis (adaçayı) ve C. ceylanicum (tarçın) türlerine ait uçucu yağlarının ağız patojenleri üzerindeki etkileri in-vitro olarak değerlendirildi. S. officinalis, C. ceylanicum tüm test suşlarında antibakteriyel etkili olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the efficacy of S. officinalis (sage) and C. ceylanicum (cinnamon) essential oils in oral pathogens for the treatment of intraoral problems among the population. This study was performed at Istanbul University, Faculty of Dentistry, Department of Basic Medical Sciences, Microbiology Laboratory and Anadolu University, Faculty of Pharmacy, Department of Pharmacognosy, Phytotheraphy Laboratory. Essential oils used in the study are obtained from certain commercial companies with ISO standards. Salvia officinalis and Cinnamomum ceylanicum were prepared with DMSO at 64 μl/ml. Candida albicans ATCC 10231, Streptococcus mutans ATCC 25175 and Lactobacillus casei ATCC 4646 were used. S. mutans and L. casei Brain Heart Infusion (BHI) were incubated for 24 h at 37°C in 5-7% CO2 environment, C. albicans Sabouraud Dextrose (SD) agar aerobic medium. BHI agar and SD agar were grown by 100 fold dilutions and counted in cfu/ml after 48 hours. Relative percentages of substances in volatile oils were determined using gas chromatography. Injection port temperature will be 250°C and FID (flame ionization detector) type detector is used at 300°C temperature. Agilent 5975 GC / MSD system was used to extract the mass spectra of essential oils. Columns reached 220°C at 60°C for 10 min, 4°C increase, 240°C at 220°C for 10 min, 1°C increase. Split ratio is 50: 1, Electron energy is 70 eV and Mass range is 35-450 m/z. Products with MBC (MFC) / MIC