Three dimensional numerical simulation of coastal hydrodynamics by the finite element method
Kıyı suları hidrodinamiğinin sonlu elemanlar metodu ile üç boyutlu sayısal benzetişimi
- Tez No: 47447
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALUK ÖRS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Kıyı sularındaki akışların benzetişimi için zamana bağlı ve üç boyutlu sayısal bir hidrodinamik model geliştirilmiştir. Model klasik Galerkin sonlu elemanlar metoduna dayanmaktadır. Sabit derinlikli ve düz serbest yüzeyli bir hesap alam elde etmek için dikey yönde sigma koordinat dönüşümü uygulanmıştır. Zaman integrasyonu için ileri ve merkezi farklar metodu kullanılmıştır. Model analitik çözümü olan durumlar için çalıştırılıp test edilmiş ve rüzgar tahrikli akışlara uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT A time-vaiying three-dimensional numerical hydrodynamic model has been developed for the simulation of flows in coastal waters. The model is based on the classical Galerkin finite element formulation. A sigma co-ordinate transformation is employed in the vertical direction to obtain a constant depth basin with a fixed and flat free surface. Forward and central difference schemes are used for the time integration. The model was tested using the cases where analytic solutions are available and applied for the computation of wind- induced flows.