A Dynamic systems analysis of quick responce strategies in apparel industry
Konfeksiyon sektöründe hızlı tepki stratejilerinin dinamik sistem analizi
- Tez No: 47446
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YAMAN BARLAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
VI ÖZET Bu çalışmanın temel amacı, tekstil ve konfeksiyon endüstrisinde satış ve dağıtım süreçlerinin dinamik sistem benzetim modelini kurup maliyetleri azaltan ve gelirleri artıran envanter karar ve politikalarım araştırmaktır. Daha somut olarak, son yıllarda popüler olan“Hızlı Tepki”yaklaşımının çeşitli envanter yönetim ilkelerinin etkinliğini incelemektir. Bu ilkelerden birisi mağaza, toptancı ve Üreticinin sipariş kararlarının koordine edilmesidir. Bu kararlar arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Çalışmanın diğer bir amacı, ürün çeşitliliğinin müşteri talebi, envanter seviyeleri ve stok eksikliği üzerindeki etkilerini ve bu etkilerle ilgili çeşitli varsayımları araştırmaktır. Ürün çeşitliliğinin doğurduğu olumlu ve olumsuz etkiler ayrıntılı olarak incelenmiş ve bunlar arasında hassas bir denge olduğu gösterilmiştir. Model, Sistem Dinamiği yöntemi kullanılarak oluşturulmuştur. Siparişlerin kesikli, ürün akışının sürekli olduğu“melez”sistemler için sipariş politikaları oluşturulmuştur. Parametreler LEVI'S A.Ş.'den alınan verilerle tahmin edilmiştir. Modelin geçerliliği Sistem Dinamiği testleri ve LEVI'S A.Ş.'den alınan sayısal veriler ve diğer bilgilerle sulanmıştır. Model, envanter kontrol ve politikaları açısından analiz edilmiştir. Hedef envanter seviyeleri, düzeltme zamanlan, ve sistem gecikmeleri ile deneyler yapılmıştır. Envanter politikalarının, hedef envanter seviyeleri ve düzeltme zamanlan bağlamında etkinlikleri incelenmiştir. Gecikmelerin sistem performansı ve envanter politikalan üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Aynca, ürün çeşitliliğinin müşteri talebi üzerindeki etkisi ve diğer etkileri ile ilgili çeşitli varsayımlar incelenmiştir. Son olarak, çeşitli müşteri talep eğrilerinin sistem performansı üzerindeki etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main objective of this study is to build a System Dynamics simulation model of the portion of the textile and apparel pipeline including the retailing and wholesaling processes to search for inventory decisions and policies that yield reduced costs/increased revenues in terms of the retailer; in particular to examine the effect of some Quick Response principles for this purpose. One such principle is the coordination of the order decisions made by the retailer, wholesaler, and manufacturer. The interrelationships between these decisions are explored. The other objective is to examine the effects of diversification and the different assumptions about the effect of product diversity on customer demand, possible stockouts, and inventory levels. The model is built using the System Dynamics methodology. Order policies have had to be designed for“hybrid”systems in which orders are discrete, whereas the processing of goods in the pipeline is continuous. The parameters are estimated using data from LEVI'S corporation. The verification and validation of the model is done using System Dynamics verification and validation tests, based on numeric data and other information obtained from LEVI'S. The effectiveness of inventory policies, in terms of inventory levels and adjustment times, are examined. The effects of delays on the performance and inventory control policies of the system are investigated. Next, the effects of product diversification and different assumptions about the effect of diversification on customer demand are analyzed. Finally, the performance of the system under different demand pattern assumptions is explored.