Omuz subakromiyal sıkışma sendromu olan hastalarda manuel terapi ile proprioseptif nöromusküler fasilitasyon tekniklerinin ağrı, fonksiyonellik ve depresyon üzerine etkisinin araştırılması
Research of the effect of manuel therapy and proprioceptive neuromusculer facilitation techniques on pain, functionality and depression in patient with shoulder subacromial impingement syndrome
- Tez No: 474475
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RASMİ MUAMMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışma omuz subakromiyal sıkışma sendromu (SSS) olgularında manuel terapi (MT) ile proprioseptif nöromusküler fasilitasyon (PNF) tekniklerinin ağrı, fonksiyonellik ve depresyon üzerine etkilerini ve iki teknik arasındaki farkları araştırmak amacıyla SSS'li hastalar ile yapılmıştır. Hastalar randomize olarak iki gruba ayrılmıştır. 1. gruba (MT Grubu), haftada 5 gün 20 seans manuel terapi teknikleri, ultrason, hotpack, TENS ve ev egzersiz programı, 2. gruba (PNF Grubu), manuel terapi yerine PNF teknikleri ve diğer grupla aynı tedavi programı uygulanmıştır. Çalışmamızda hastalar tedavi öncesinde, 2. haftada ve 4. haftada (tedavi bitimi) olmak üzere; ağrı (VAS), kas gücü (manuel kas testi), eklem hareket açıklığı (goniometre), depresyon düzeyi (BDÖ), yaşam kalitesi ve fonksiyonellik (SF-36, Oxford Skoru, DASH) açısından üç kez değerlendirilmiştir. İstatistiksel analiz SPSS 22.0 MacOS versiyonu ile yapılmıştır. Çalışmamızda 4.
Özet (Çeviri)
This study was intended to investigate the effects of manuel therapy (MT) and proprioceptive neuromusculer facilitation (PNF) techniques on pain, functionality and depression in patient with shoulder subacromial impingement syndrome (SSS) and to investigate the differences between the two techniques. The patient were randomly divided into two groups. The first group (MT Group) received treatment of 20 sessions of MT tecniques, ultrasound, hotpack, TENS and home exercise program in 5 days of a week. The second group (PNF Group) received PNF instead of manuel therapy in addition to the same treatment program. Patients were evaluated 3 times in terms of pain (VAS), muscle strenght (manuel muscle test), range of motion (goniometers), depression levels (BDS), quality of life and functionality (SF-36, Oxford Score, DASH) ; before treatment, at the 2nd week, at the 4th week (treatment end). SPSS 22.0 MacOS program was used for statistics analysis.