Odontojenik keratokistik tümörlerde marsüpyalizasyon yöntemi ile tedavi edilen hastaların tedavi öncesi ve sonrası ezrin ve podoplanin seviyelerinin immünohistokimyasal boyanma yoğunluğunun retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the immunohistochemical staining intensity of ezrin and podoplanin levels before and after treatment of odontogenic keratocytic tumors treated with marsupialisation method
- Tez No: 474480
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYDA ÖZÇAKIR TOMRUK
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 83
Özet
Odontojenik keratokist agresif yapı gösterir ve rekürrens potansiyeli yüksektir. Son yıllarda odontojenik kistlerin ve tümörlerin biyolojik davranışlarının, yüksek rekürrens nedenlerinin ve prognozlarının belirlenmesi amacıyla birçok immünohistokimyasal çalışma yapılmaktadır. Ezrin ve podoplanin tümör agresifliği ve rekürrens ile ilişkili olduğu bildirilen belirteçlerdir. Bu çalışmada sıklıkla agresif seyreden ve büyük boyutlara ulaşan odontojenik keratokistlerde marsüpyalizasyon yöntemi ile tedavi edilen hastaların tedavi öncesi ve sonrası ezrin ve podoplanin seviyelerinin immünohistokimyasal boyanma yoğunluğu değerlendirilmesini amaçlandı. 13 adet keratokist tanısı konmuş tedavi öncesi ve sonrası doku örneğinde sitoplazmik ve membranöz, ezrin ve podoplanin ekspresyonları immunohistokimyasal yöntemle araştırıldı. Marsüpyalizasyon öncesi sitoplazmik ve membranöz podoplanin düzeyine göre marsüpyalizasyon sonrasında istatistiksel olarak anlamlı bir değişim görülmedi (p>0,05). Marsüpyalizasyon öncesi sitoplazmik ezrin düzeyine göre marsüpyalizasyon sonrasında görülen düşüş istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p0,05). Marsüpyalizasyon öncesinde ve sonrasında sitoplazmik podoplanin düzeyi, sitoplazmik ve membranöz ezrin düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon bulunmadı (p>0,05). Çalışmamızda marsüpyalizasyon sonrasında ezrin ekspresyonunda görülen belirgin düşüş lezyon agresifliğinde ezrinin belirteç olarak kullanabileceği görüşünü desteklemektedir. Ancak her iki belirtecin birlikte odontojen keratokistlerdeki ekspresyonlarının lezyonun agresifliğinin belirlenmesinde kullanılabilecek bir belirteç olabilmesi için bu proteinlerin mekanizmalarının ve karşılıklı etkileşimlerinin daha ileri araştırmalarla geliştirilmesi gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Odontogenic keratocyst shows an aggressive nature and have a high recurrence potential. In recent years, many immunohistochemical studies have been performed for determination of biological behavior, causes of high recurrence rates and prognosis of odontogenic cysts and tumors. Ezrin and podoplanin are the two markers reported to be associated with tumor aggressiveness and recurrence. The purpose of this study was to evaluate the immunohistochemical staining intensity of ezrin and podoplanin levels in keratocystic odontogenic tumors, which are frequently aggressive and are able to reach to large sizes, before and after treatment with marsupialisation. Ezrin and podoplanin in tissue samples of 13 keratocysts by immunohistochemical method were investigated. There was no statistically significant change of the levels of cytoplasmic and membranous podoplanin before and after marsupialisation (p>0,05). Decrement in cytoplasmic ezrin level after marsupialisation was statistically significant (p0,05). There was no statistically significant correlation between cytoplasmic podoplanin levels and cytoplasmic and membranous ezrin levels before and after marsupialisation (p>0,05). In our study, the marked decrease in ezrin expression after marsupialization supports the idea that ezrin can be used as a marker in lesion aggresiveness. However, we believe that the mechanisms and interactions of these proteins should be further investigated so that both markers can be used as markers for determining the aggressiveness of the lesions in odontogenic keratocysts.